Mudanyalı zeytinciye 44 Milyon Lira

0
1308
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Marmarabirlik 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız 2015-2016 yılı zeytin alım kampanyasının 10 Ocak 2016 tarihinde son bulduğunu belirterek kooperatifin bu sezon 8 bin 500 ton zeytin alımını gerçekleştirdiğini söyledi.

zeytin büyükalı yıldızson

Başkanı Yıldız bu alımlar karşısında üreticiye toplam 44 milyon lira ödeneceğini, bu ödemenin de 26 milyon lirasının zeytin üreticisine peşin ödendiğini kaydederek geri kalan yüzde 40’lık kısmının da önümüzdeki aylar içinde ödeneceğini belirtti.

Başkan Yıldız zeytin kampanyası ile ilgili sezon içi gelişmeleri şöyle özetledi; “Kurumumuzdan yaklaşık 2,5 aylık zeytin alım döneminde 8 bin 500 ton ürün alımı gerçekleşmiştir. Bu tonaj Marmarabirlik’in diğer kooperatifleri bazında en yüksek tonajı olmuştur. Bu ürünün toplam tutarı 44 Milyon TL gibi devasa rakama ulaşmıştır. Bu rakamın %60’lık oranı yaklaşık 26 Milyon TL üreticilerimizin hesaplarına nakit olarak aktarılmıştır. Geriye %40’lık ödeme diliminin üst birliğimizin değerlendirmesi ve mali şartları doğrultusunda önümüzdeki aylar içerisinde ödenmesini beklemekteyiz” dedi.

Ali Yıldız, “Geçen yıllarda görülmüştür ki Marmarabirlik sezon bitiminden sonra geriye kalan ödeme dilimlerini hemen bitirmiştir. Bu sezon aldığımız ürünlerin kalibresi 180-290 dane aralığı toplam alımın %67’sini oluşturmaktadır. Yüksek oranda iri dane alımı ile sezonumuz bitmiştir. Zeytin alım kampanyamız 10 Ocak 2016 itibari ile son bulmuştur. İlk koparılan zeytinden son koparılan zeytine kadar sezonumuzu açık tutup üreticimize hizmet sunmaya devam ettik. Kurumsal anlamda eksiklerimizi daha da azaltıp daha iyi bir alım, daha güçlü bir üretici daha güçlü bir Marmarabirlik için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Görülmektedir ki Marmarabirlik Mudanya Kooperatifi yine bu sezon iyi bir tonaj ve sezon içerisinde üreticimizin sahip çıkması güçlü alım politikasıyla ortağının teminatı olmaya devam etmiştir. Sezonun bitimin hemen akabinde gübre dağıtımına başlamıştır. Gübre dağıtımımız peşin veya sezona vadeli olarak devam etmektedir. Bu yıl üreticimize Mudanya Kooperatifi olarak 8 Milyon TL ilaç ve gübre kredi limiti tahsis edilmiştir. Ayrıca araç kasko trafik deprem ve Tarsim sigortalarını sezona faizsiz olarak ortaklarımıza temlik karşılığında güzel bir hizmet ile sunmaya devam ediyoruz. Üst birlikten gelecek talimat doğrultusunda ve ihtiyaçlar çerçevesinde ortaklarımızdan salamura zeytin alımı da bu yıl olabilir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde daha net bilgiler aktaracağız. Bu yıl soğuk hava koşullarının bazı bölgelerimize etki yaptığını görmekteyiz ve önümüzdeki günlerde de kar yağışı beklenmektedir. Üreticilerimizin daha tedbirli olmaları gerekmektedir. İnşallah olumsuz hava şartlarından en az şekilde etkilenerek önümüzdeki sezona her köyümüzün her bölgemizin bereketli ve bol kazançlı mahsullerle girmesini ümit ediyoruz. Bizler Mudanya kooperatifi olarak kapılarımızı ve telefonlarımızı herkese sonuna kadar açık tutmaktayız. Üreticilerimizin yönetimimize ve Marmarabirlik’e güvenmeye devam etmelerini temenni ediyoruz” dedi.

 

ÖMER BİLİK

18.1.2016

 

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK