Tirilyeliler itfaiye birimi istiyor

0
1281
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Belde statüsünden mahalle statüsüne geçen Mudanya’nın Tirilye Mahallesi sakinleri sık sık yaşanan yangın olayları nedeniyle mahallelerine itfaiye birimi ve aracı isterken bu konuda Tirilye Mahalle Muhtarı Süleyman Alkız imza kampanyası başlattı.

İtfaiye sinan (2) İtfaiye sinan (3)

700 haneli, 1660 nüfuslu Tirilye Mahallesinde evlerin yüzde 70’i ahşap ve tarihi bina olup, burada yaşanan yangın olaylarında büyük zarar görülmemesi için belde belediyesi iken itfaiye araçlarının bulunduğunu ve hatta bağlı eski köylere de yetişildiğini belirten Muhtar Alkız, “En son yaşanan yangında Bursa Büyükşehir İtfaiyesi’nin Mudanya’dan yaklaşık 25-30 dakika sonra olay yerine gelmesi tüm Tirilyelileri tedirgin etti” dedi. Alkız, “Mahallemizde tarihi eserlerin yanı sıra eski ve ahşap yapı çok. Poyraz rüzgârlarına açık olan mahallemizde çıkabilecek bir yangın korkunç neticeler yaratabilir. Mahalle sakinlerimizin isteği mahallemize ve yakın diğer mahallelere de müdahale edebilecek bir itfaiye biriminin kurulmasını istiyoruz” diyerek sözlerine devam etti. Muhtar Alkız imza kampanyasını Perşembe günleri kurulan semt pazarında başlattığını, bir hafta boyunca kapı kapı dolaşıp topladığı imzaları Mudanya Belediyesi’ne ve Bursa Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı’na vereceğini belirtti.

Muhtar Alkız, “İmza kampanyamızın amacı, beldenin kapanmasının ardından itfaiye birimimiz de kapatıldı. Yaşanan yangınlarda Mudanya’dan itfaiye araçlarının gelmesi 25-30 dakikayı buluyor, burada tarihi dokunun, eski ve ahşap binaların çok olması nedeniyle Tirilye’de yaşayan halkın bana talepte bulunmasıyla, ben de muhtar olarak bugün imza kampanyasını başlattım. İnşallah büyüklerimiz olan Büyükşehir ve Mudanya Belediyesi bizlere destekte bulunur ve mahallemizde bir itfaiye birimi oluştulur. Ayrıca Tirilye’ye yakın 13 mahallenin bize yakınlığı ve orada yaşanacak yangın olaylarına müdahale edilmesi çabuk sağlanıp yangından doğabilecek zarar ziyanı yarı yarıya indirir” dedi.

 

ÖMER BİLİK

28.1.2016

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK