Göç yollarında yitirilen mübadiller karanfillerle anıldı

0
1340

Sinan (3)

Mudanya Lozan Mübadilleri Vakfı, bu yıl 93.sü kutlanan Lozan mübadillerini anmak için Mudanya’dan denize karanfil atarak ruhlarının şad olmasını diledi.

Mudanya Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından düzenlenen etkinliğe vakfın kurucu üyesi ve CHP Bursa eski milletvekili Turhan Tayan, CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman, Mudanya Belediye Başkan yardımcıları Akın Poroy ve Erkan Altıntaş, Nilüfer Belediyesi’nin misafiri olarak Yunanistan’ın Serez, Verya ve Kozani’den 50 kişilik mübadil yakınları, Yunanistan’daki mübadil vakıf başkanları ve yöneticileri katıldılar. Mudanya Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Cumhur Aksan’ın okuduğu Mübadelenin 93. yıldönümü ortak bildirisinde, “93 yıl önce 30 Ocak 1923 tarihinde, TBMM Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalandı. Mübadillerin doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun yıllar izin verilmedi. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu büyüklerinin memleket dediği toprakları ziyaret etmek istiyor. Ancak T.C. vatandaşlarına vize uygulanması, vize alırken çekilen sıkıntılar düş kırıklığı yaratıyor. AB yöneticilerinden, Yunanistan ve Türkiye’den iki halk arasına vize duvarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Her iki hükümetten yaşadıkları ülkeleri terk etmek zorunda kalanlara, çocuklarına ve torunlarına çifte vatandaşlık hakkı tanımalarını istiyoruz” dedi.

Sinan (4)

Aksan, “Mübadelenin 93. yıldönümü nedeniyle mübadil kuruluşlarının düzenledikleri anma etkinliklerinde, savaşlarda, çatışmalarda, terör saldırılarında, mübadele sürecinde yaşamını yitirenler ile umut yolculuğunda yaşamlarını yitiren Aylan bebeklerin anısına denize kırmızı karanfiller bırakıyoruz. Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle anıyor, çekilen acılar bir daha yaşanmasın istiyoruz” dedi.

Daha sonra protokol, Yunanlı ziyaretçiler, mübadil yakınları, torunları ve vatandaşlar Mütareke Evi Müzesi’nin sahilinden denize karanfil attılar. Daha sonra sedefkâr ustası Zafer Sarızeybek’in mübadiller anısına açtığı sedef sergisi ziyaretçilere tanıtıldı ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Mudanya’yı Mudanyalılar anlatıyor adlı panel düzenlenip etkinlik sona erdi.

Sinan (2)

 

ÖMER BİLİK

31.1.2016

PAYLAŞ

YORUM YOK