Uzmanlardan ‘dil çıkarın’ uyarısı

0
2075

Dilin bütün iç organların aynası olduğunu belirten uzmanlar, aynanın karşısına geçip, insanların kendilerine dil çıkarmalarını önerdi.

Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

dilinizi-cikarin-hastaliginizi-anlayin-8142536_x_6214_o

EĞER DİLİNİZ SOLUK RENKLİYSE…

Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Cımbız, dilin rengi, şekli ve üzerindeki pamuksu katmanın iç organların durumu hakkında bilgi verdiğini söyledi. Dilin durumu, rengi ve şeklinin bir çok hastalığın habercisi olabileceğini hatırlatan Ali Cımbız, insanlara aynanın karsına geçerek, kendilerine dil çıkarmasını tavsiye etti. Cımbız, “Aynanın karşısına geçip, kendinize dil çıkarın. Dilinizin normalin dışında bir görüntüsü varsa, hayatınızda değiştirmeniz gereken şeylerin olduğuna işaretti. Eğer dilimizin altındaki damarlar fazla ise ‘aşırı şeker ve tuz alıyoruz’ demektir. Bunu azaltmamız lazım. Eğer dilin üstünde koyu kırmızı bir renk varsa, acıdan ve baharatlardan uzak durmamız gerekiyor. Eğer dil soluk kuruysa açık renkteyse, vücut sıvısız kalmış demektir” diye konuştu.
dilinizi-cikarin-hastaliginizi-anlayin-8142536_8894_m

”DİLE BAKARAK TEŞHİS KONULABİLİR”

Dile bakarak bir çok teşhisin konulabileceğini de anlatan Prof. Dr. Cımbız, “Özellikle hastalık ortaya çıkmadan önce dil bize bir çok konuda bilgi verecektir. Örneğin normalde bir dilin rengi açık pembedir, üzerinde hafif ince bir beyaz tabaka olabilir. Eğer bu pembelik kırmızıya ya da koyu kırmızı bir renge dönüşürse bu bizim vücudumuzda iltihap olduğunu gösterir. Bu iltihap akciğerden bağırsak mide veya iç organlarının herhangi bir tanesinden bize bilgi verecektir ifadelerine yer verdi.

dilinizi-cikarin-hastaliginizi-anlayin-8142536_7612_m

“HASTALIKLARA KARŞI ERKEN HABER VERİR”

Dilin hastalıkları önceden haber verdiğini yineleyen Cımbız, renginin iltihabın yoğunluğunu da ele vereceğini kaydetti. Cımbız, “Dilin rengi koyu kırmızıysa iltihabın çok fazla olduğunu hatta dilin üzerinde sarı bir tabaka varsa vücutta uzun sureli bir iltihabın olduğunu bize gösteriyor. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya kaldıysanız, doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Çünkü oradaki iltihap uzun sureli olduğu için vücut kendi kendine tedavi edemiyordur. Müdahaleye ihtiyaç vardır. Dilin rengi hastalıkların ön teşhisidir. Yani size ileri ki zamanlarda ortaya çıkacak hastalığı önceden bildirir şeklinde konuştu. Dile, dikkatle bakan ve inceleyenlerin hastalık hakkında da fikir sahibi olabileceğimizi belirten Cımbız, “Örneğin diliniz çok ıslak ve çok tükürüklüyse, bu sizin sık beslendiğinizi ve vücudunuzda çok fazla su tuttuğunuzun göstergesidir. Bunun yanında tansiyonunuz yükseliyorsa çok fazla tuzlu, şekerli ve baharatlı besleniyorsunuz anlamına gelir ifadelerini kullandı.

dilinizi-cikarin-hastaliginizi-anlayin-8142536_3064_m

“DİL BÜTÜN İÇ ORGANLARIN AYNASIDIR

Cımbız, dilin bütün iç organların aynası olduğunu ifade ederek, dilin şekilleri ve işaret ettiği hastalıklar hakkında da bilgi verdi. Cımbız, “Diliniz düz olması gerekirken dilinizin kenarlarında diş izi varsa karaciğer ve safrakesenizde sorun vardır. Bu ciddi bir karaciğer ve safrakesesi hastası olduğunuzu göstermiyor ama ilerde bunun olacağını ve uzun süredir böyle bir problem yaşadığınızı gösterir. Eğer böyle bir problem varsa karaciğerinizi desteleyen et, daha az ilaç, daha fazla sebze tüketmeniz gerekiyor. Diliniz soluk renkli ise pembeliği kaybolmuşsa bu sizin kansız olduğunuzu gösterir. Kan yapıcı yiyecekler tüketmeli, kafeini azaltmanız gerekmektedir diye konuştu.
Özellikle dilin ucunda oluşan değişikliklerin kalp ve akciğer ile ilgili problemleri gösterdiğini kaydeden Cımbız, “Dilin ortasının sarı, beyaz olması mide ve dalak ile ilgili fikirler verir. Dil ortasındaki renkli lekeler ile birlikte dilin yanlarında gördüğünüz diş izleri ve çatlaklar karaciğer ve safra kesesiyle ilgili problem olduğunu gösterir. Dili yukarı kaldırıp altındaki damarlar çok belirgin ise mesane ve böbrek problemlerinin ön planda olduğunu gösteriyor dedi.

 

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK