“Suç varsa insan vardır”

0
1562

Mudanya Mürsel Mahallesi Mürsel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin konferans konuğu Polisiye Macera Romanı Yazarı Cenk Çalışır, gençlere bugüne kadar yazdığı beş romanı hakkında bilgiler verdi. Gençlerle edebiyat konuşacağını ve konferans sonunda çocukların kafalarındaki sorularına karşılıklı cevaplar arayacaklarını belirti.

Müsrel Sinan (1) Müsrel Sinan (2)

Okulun konferans salonunda öğrencilerin hazırladığı Mevlevi gösterimi ve şiirlerin okunmasının ardından konuşmacı Yazar Çalışır, “Bursa’daki edebiyat nedir, yazmaya meraklı hevesli gençler varsa onların sorunlarına ışık olmaya çalışacağım, söyleşilerimiz doğaçlamayla devam edecek” dedi.

Çalışır, bu işi neden yaptığını ve kitaplarından söz edip gençlere, “Suç tanımlaması insana ait bir şeydir, suçlu kartal veya tilkiden söz edemeyiz. Suç kavramı insanla eşleştirildiği anda bir anlam kazanır. Dolayısıyla suç varsa insan vardır. Biz polisiye yazarları bir suçtan yola çıkıp öykü kurgulamış olsak da aslında bir insanın hayatından söz ediyoruz. Edebiyatın da derdi zaten insanı anlatmaktır. Dolayısıyla biz polisiye yazarları buna suç üzerinden insanın suçla temas ettiği yerden kurgularımızı yaratarak, yine özünde nihayetinde insanı anlatıyoruz. O nedenle suçu insandan çok ayıramadığım için polisiye üzerinden kurgularımı yürütüyor ve insanın karanlık yönünden yola çıkıyorum” dedi.

Cenk Çalışır, “Hepimizin hayatında anlık öfke patlaması olur ama hayatlarımızda geri al tuşu yoktur. Hepimizin üç veya beş saniye geri gidebilecek hayatımız boyunca bir şansımız olmuş olsaydı, bugün cezaevleri ve mezarlıklar boş olurdu. Onun için öfke patlamaları değil, bizim kurgularımız daha ziyade yapacağı eylemin suç olacağını bilen, o suçun karşılığında yakalanırsa karşılaşacağı müeyyidenin ne olduğunu bilen, onunla ilgili cezai yaptırımdan kurtulmak için önlemler alan, yani suçu kurgulayan ve bunu öyküleyen insanlar onların suçlarından, onları nelerin buraya ittiğinden ve onların psikolojilerinden yola çıkarak bir şeyler kurgulamaya çalışıyoruz. Burada insanı anlatma çabamız var, bu noktada en önemli soru ben olsam ne yapardım sorusunu okurlarımıza sordurtabilmektir. O sorunun yanıtında eğer okur o suçu işlememek yönünde bir karara varıyorsa o kitap faydalı kitaptır zaten, ama sonuçta bunlar roman yani deneme yazmıyoruz dolayısıyla dayatma yaklaşımız yok iki kere iki dört bu böyledir kardeşim diye bir dayatma edebiyatta söz konusu değil, en azından roman türünde değil” dedi.

Çalışır, çocuklarını suçtan koruma konusunda anne ve babalara, “Ailelere mesajımız, beyin kendisini kelimeler üzerinden ifade eder, sizin kelime dağarcığınız ne kadar çoksa kendinizi ifade edebilmeniz ve karşı taraftan duyduğunuz kelimeleri anlamlandırabilmeniz karşı tarafı anlayabilmeniz o kadar güçlü olur. Sözün bittiği yerde kavga başlar, dolayısıyla biz sorunlarımızı konuşarak çözebilmeliyiz, bunun için anne ve babalar da okumalı ve okutmalı” dedi.

Mürsel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Dursun, bu tür etkinliklerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtip, “Öğrencilerimizin her konuda ufuklarını açmak arzusundayız” dedi.

ÖMER BİLİK

20.02.2016

PAYLAŞ

YORUM YOK