Lozan mübadillerinden kadın sağlığı paneli

0
1320
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği’nden 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kadın sağlığı paneli düzenlendi.

Panelde kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinden korunma, tedavi yolları ve diğer sağlıkla ilgili konular anlatıldı. Mudanya Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Hemşire Ayşe Kahraman ve Ebe Gülcihan Kurtsakarya tarafından slayt gösterisi ile temsilciliğin hizmet verdiği binalarında kadınlara yönelik olarak bilgiler verildi.

8 Mart Dünya Kadınlar gününde, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği Kadın Kolları başkanlığı tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğinde kadınların sağlıkla ilgili konularda eğitilmelerini sağlamaya çalışıldı. Kadın Kolları Başkanı Tümay Erim Öztan, “Kursiyer kadınlarımıza yönelik kanser tarama testlerimizi, kadına şiddet olaylarını, kendi kendine meme muayenesi konularında bilgilenmelerini sağlamak için Mudanya Sağlık Gurup Başkanlığı’mızın da destekleriyle bilgilenmelerini sağladık, bu etkinliklerimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.

Mudanya’da 3 yıldan bu yana kadınlara yönelik kanser tarama testlerinin yapıldığını ve kadınlarının bilinçlenmelerini sağlamaya çalıştıklarını belirten hemşire Ayşe Kahraman, “Kadınlarımızı sağlık konusunda bilgilendirip bilinçli olmalarını sağlayacağız. Ülkemizde meme kanseri çok yaygın. Kolon kanseri ile ilgili taramalarımız var, Bursa’da haftada iki gün momografi çekimlerimiz var. Bursa KETEM’de Kanser Erken Teşhis ve Tarama merkezine bayanları götürüyoruz taramalarını yaptırıyoruz. Bu konuda Belediyemiz ücretsiz araç tahsisini sağlıyor. Mudanya’nın Esence Mahallesi’nde bu hizmetlerimizi anlatmıştık ve kadınlarımız yoğun ilgi göstermişlerdi. 25 bayanımızı Bursa’ya tarama için götürdük. Ayrıca kadınlarımıza rahim ağzı kanseri için de testler uyguluyoruz. Rahim ağzı kanseri hiç belirti vermiyor. Son dönemde bu tür kanser tüm vücuda yayıldığında kanamayla belirti veriyor, o zamanda iş işten geçmiş oluyor. Bu konuda da hanımlarımıza bilgiler veriyoruz. 35 yaşın üzerindeki evli tüm bayanlarımızın yaptırması gerekli bir testtir. Bu bayanların utanmalarından dolayı hep ihmal ettikleri gizledikleri çok önemli bir hastalıktır. Bizim sağlık kurumu olarak amacımız kadınlarımızın hiçbir rahatsızlıklarını ihmal etmemelerini sağlamak için çok dikkatli davranıyor, kadınlarımızı bilinçli olmaları konusunda uyarıyoruz. Bundan sonra da bu konudaki hizmetlerimiz devam edecektir” dedi.

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği Başkanı Cumhur Aksan, “8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle kadın kolları başkanlığımız tarafından düzenlenen etkinlikte kadınlarımızı ilgilendiren sağlık konularında bilgilenmelerini sağlıyoruz. Bundan sonra da çok daha değişik konuları kapsayan aktivitelerimiz ve iç eğitim çalışmalarımız aralıksız olarak devam edecektir” dedi.

Lozan (2)

ÖMER BİLİK

9.3.2016

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK