Mübadil Vakfı’ndan iç hizmet çalışma startı  

0
434
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

 

Mudanya’da kalıcı çalışmalara katkı veren Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, yeni iç hizmet çalışmalarının ilkinin startını geçen hafta verdi. Yapılan toplantıda, Cumartesi günleri yönetim kurulu üyeleri ve Mudanyalılarla bir araya gelip toplantılar yapılması kararı alındı.

Toplantıların amacının ilçede çok önemli bir potansiyele sahip Mübadil kültürünün yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için eğitim çalışmalarına başlanacağı belirtildi. Bu çalışmalar çerçevesinde Temsilciliğin arşivinde yer alan belge ve videolar üzerinden katılımcılara verilecek bilgi ve eğitimlerle Mudanya’da mübadele kültürü ile ilgili yerel bilincin oluşturulmasına çalışılacak. Vakıf, Mübadil kültürünün öneminin ancak yerel bilincinin oluşturulmasıyla yaşatılabileceği gerçeği daima göz önünde bulunduracak. .

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, gelecek kuşakların her zaman en doğru olanı öğrenmeleri ve sahiplenmeleriyle kendilerinden sonra gelecek olan kuşaklara da sağlıklı ve doğru bilgileri aktarmaları açısından önemli olduğunu belirtti. Aksan, ”Vakıf Temsilciliği olarak görevimizin ağır olduğunu ve aşılacak daha çok uzun yolumuzun olduğunun bilincindeyiz. Lozan Mübadillerinin mübadele yıllarında yaşadıklarını, duygularını, düşüncelerini, geride bıraktıkları dostlarını, arkadaşlarını, komşularını ve döktükleri gözyaşlarını bu toplantılarda belgelerle ortaya koyuyoruz. Toplantılarımızın startını verdik, bu haftandan itibaren Cumartesi günleri temsilcilik ofisimizde saat 13.00’ de başlayacak toplantılarımıza tüm Mudanyalıları bekliyoruz. Her mübadil ve torunu düşüncelerini duygularını ve bildiklerini burada dile getirip, vakfımızın arşiv niteliğindeki belge yoğunluğunun artmasına yardımcı olacaklardır. Çekilen acılar bir daha yaşanmasın” dedi.

Lozan (1)

ÖMER BİLİK

15.3.2016

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK