Ağaçlandırma çalışmaları sonlandırıldı  

0
1346
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

 

Mudanya’nın Göynüklü, Çağrışan ve Osmangazi’ye bağlı Nilüfer Köy ve Aksungur’u da içine alan 170 hektarlık alandaki yangının ardından 7 ay gibi kısa bir sürede başlatılan çalışmalar Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve beraberindekilerin Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı’na diktiği son 1000 fidanla sonlandı.

29 Ağustos 2015’de çıkan orman yangınında, 170 hektarlık alanda 47.696 adet ağaç yanmış ve yanan ağaçlar 30 Kasım’da bu alandan çıkarılmıştı. Yanan sahaya 18 Ekim günü ilk fidan dikilerek bu alanın ağaçlandırılmasının startı verilmişti. 7 aylık sürede bu 170 hektarlık alanın 70 hektarlık kısmında 800 kg. tohum ekimi, 100 hektarlık kısmında 111.000 kızılçam, 6.000 fıstıkçamı, 11.500 servi ve 2.500 yabanıl meyveli fidan dikimi gerçekleştirildi. Bunun ardından Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı’na da 2000 adet çeşitli fidanlar dikildikten sonra bugün de Vakıf alanına son 1000 fidan dikilerek 170 hektarlık alanda fidan dikimi sonlandırıldı.

Törende, 7 ay içerisinde 170 hektarlık yangın alanına dikilen 132.000 fidan dikildiğini belirten Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, “29 Ağustos’ta 170 hektar alan zarar görüp yaklaşık 48 bin ağacımız yandı. Mevzuatımız yanan orman alanlarının bir yıl içerisinde ağaçlandırılmasını emretmektedir. Bölge Müdürlüğü olarak yangının ardından çalışmalara başladık. Bugün Mehmetçik Vakfı’yla birlikte yaptığımız hatıra ormanını çok anlamlı buluyoruz. Mehmetçiğin ve ormancının yaptıkları görev birçok yönüyle birbirlerine benzerlik göstermektedir. Bugün çeşitli illerimizde şehit olan şehitlerimizin adına Vakıf ile birlikte 100 adet çam fidanı dikiyoruz. Bu vesileyle tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa ve ailelerine sabır diliyoruz” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilcisi Emekli Albay İbrahim Güven, “Şehitler günü anısına bizi bağrına basan ulu şehir Bursa’da Mehmetçik adına kalıcı bir eser bırakmak istedik. Yıllarca vatan savunmasında gözünü kırpmadan canını feda eden Mehmetçik ülkenin ağaçlandırılmasında ve içinin korunmasında her zaman orman teşkilatının yanında olmuştur. Bu vesileyle Mehmetçik adını sürekli yaşatmak için Hatıra Ormanı oluşturmak istedik. Bu konuda Orman Bölge Müdürlüğü’müz de Orman Haftası kutlamalarında bunu hayata geçirmenin uygun olacağını belirtti. Yanan bu bölgeyi Mehmetçik adıyla Orman Haftası içerisinde Mehmetçik adının yaşatılması çok anlamlı bir faaliyet oldu” dedi.

HER FİDAN BİR CAN, BURSA’YA YENİ BİR ORMAN

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “2015’de Mudanya ve çevresinde ciddi bir orman yangını yaşadık, yaklaşık 170 Hektar ormanımız o gün kül oldu. O gün Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu telefonla beni arayıp Bursa ve Mudanya’ya geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Mudanyalılar Bursalılar merak etmesinler, biz yanan alanları en kısa sürede ağaçlandıracağız, eskisinden daha güzel orman alanları oluşturacağız bundan emin olsunlar dediler. Biz de yangının ardından kampanya başlattık, dedik ki her fidan bir can, Bursa’ya yeni bir orman. Bunu sosyal medyada kampanyaya dönüştürdük. Gördük ki Bursa ve Türkiye’de binlerce, on binlerce insan buna destek oldu ve bize ne düşüyorsa biz varız dediler. Ormancılarımız da bu teklife sıcak bakıp, vatandaşın destek olup sahip çıktığı bir ormanı yaşatmak daha kolay dediler. Bugün burada 170 Hektarlık yanan alanın tamamının ağaçlandırmasını bitirdiğimizi bugün ilan ediyoruz bunu da Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı ile bunu yapıyoruz. Bu en çok Mehmetçik Vakfına yakışmaz mıydı? Bizim sebebimiz olup Ormancılık Haftasında Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı inşa ediyoruz. Ben Vakfımızı tebrik edip kutluyorum, bu fidanlar büyüyüp orman olacak, onlar nasıl ki canlarıyla bu toprağı koruyorsa, ağaçlarımızda bu toprağı erozyondan, insanımızı da çeşitli sıkıntılardan korumuş olacak. Çağrışan’da, Göynüklü’de Nilüfer Köy’de bu bölgede yanan bütün orman alanlarının ağaçlandırılması bugün Hatıra Ormanı ile tamamlanıyor, Bundan sonra Bursalılar ve Mudanyalılar olarak bize ne düşüyor diktiğimiz bu fidanları korumak, büyütmek, yeniden burada muhteşem ormanlar oluşturmak. Bundan sonra hep beraber Mudanyalılarla, Bursalılarla sevgili çocuklarımız ve engelli kardeşlerimizle hep beraber yeni oluşturduğumuz ormanı koruyacağız ve yine eskisi gibi muhteşem ormanları olan Mudanya ve Bursa’yı yeniden teşkil etmiş olacağız” dedi.

Vali Münir Karaloğlu ve Mehmetçik Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Emekli Tümgeneral Sadık Çelikörs, Vakıf Bursa Temsilcisi Em. Alb. İbrahim Güven, Bursa’da görev yapan askeri personel, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi, Ak Parti İlçe Başkanı Erdal Kaya ve protokol Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanına, törene katılan şehit yakınları, malul gaziler, engelliler, gençler, öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte fidan dikimini gerçekleştirirken Vali Karaloğlu engelli bir genç kızla fidan dikti.

Fid Sinan(1) Fid Sinan (4) Fid Sinan (3) Fid Sinan (2)

ÖMER BİLİK

22.3.2016

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK