“Çocukların cinsel istismara uğramasını önlemek Devletin asli sorumluluğudur”

0
515

chp_istanbul_kadin_kolu_baskanini_seciyor_h14520Karaman’da 45 çocuğumuzun din kisvesi altında örgütlenmiş Ensar Vakfı’nda cinsel istismara uğraması bizi yürekten yaralamıştır. Mevcut iktidarı, planlı olarak eğitim sistemimizi yozlaşmış ederken, çocuklarımızı denetimsiz Kuran kurslarında, eğitimcilikle ilgisi olmayan bir güruhun eline teslim etmiştir. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalı kalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Ülkemizde sosyal devlete olan gereksinim her geçen gün artarken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “Bir defa böyle bir sosyal olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” diyerek, çocuklarımıza yaşatılan acıyı daha da derinleştirmiştir.
Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ye ilk imza atan ülkelerden biridir. Ancak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının Ensar Vakfındaki 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktır. Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir.

Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür mağduriyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.

SÖZ KONUSU BAKAN DERHAL İSTİFA ETMELİDİR!

Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırıyoruz. Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakıaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunun takipçisi olacağız.

Yukarıdaki basın açıklaması tüm kadın örgütlerinin eş zamanlı ortak basın açıklamasıdır.

MUDANYA KADIN ÖRGÜTÜ ADINA

MUDANYA KADIN KOLU BAŞKANI SEVTAP ESEN

 

 

 

 

PAYLAŞ

YORUM YOK