AK Gençlik mazlumun yanında..

0
544
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

AK Parti Mudanya Gençlik Kolları, Belçika Kralı 2.Leopold’un katliam resimlerinden hareketle teröre destek veren Avrupa ülkelerini protesto ederken, mazlumun yanında olduklarını göstermek için İskele Meydanı’nda kurdukları Kongo mazlumları çadırında bir resim sergisi düzenliyorlar.

Belçika’nın 1835 ile 1909 seneleri arasında yaşayan kralı İkinci Leopold bir “sömürge” imparatorluğu kurma hayaline kapılıp adamlarına Kongo’yu işgal ettirmiş ve bu hevesi yüzünden en az on milyon Afrikalı işkence ve kötü muamelelerden dolayı hayatını kaybetmişti. Dünya tarihinin en büyük katliamlarından biri 19. yüzyılın sonunda Kongo’da meydana gelmişti. Milyonlarca insanın işkence ile ölümüne sebep olan bu kan dondurucu kıyımı, Belçika kralı İkinci Leopold yapmıştı.

Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti Mudanya Gençlik Kolları Başkanı Muhammed İzzet Dursun, “Yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın dikkatlerini çekmek için çadırı kurduk ve resim sergisi düzenliyoruz. Daha geçen ay Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk liderlerin konuşma yaptığı salonun tam karşısındaki parka PKK çadırı kurulmasına izin verdiler. Aynı Belçika, Kralları 2. Leopold’un Kongo’da soykırım ötesi bir zulüm yaptıklarını unuttular. Türk halkı Avrupa’nın gerçek yüzünü tekrar görsün. Bizler her zaman mazlumun yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sergi çadırımız ( 30 Haziran ) bu gün saat 10.00 gibi açılacak ve saat 19.00 gibi de basın açıklaması yapacağız. Kongo’nun bağımsızlığının yıl dönümü olan 30 Haziran gününün de mazlum günü olarak belirlenmesini istiyoruz” dedi.

 

IMG-20160629-WA0011 IMG-20160629-WA0012

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK