Bursa demokrasi için tek yürek‏

0
226
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecenin ardından başlayan demokrasi nöbetlerinde bir gecede Orhangazi, Gemlik ve Bursa’daki Demokrasi Meydanı’nda toplanan vatandaşlarla bir araya geldi. Kahraman Türk milletinin tanklara, uçaklara ve silahlara karşı durup darbe girişimini iki saatte bastırdığını hatırlatan Başkan Altepe, 18 gündür meydanlarda toplanan vatandaşların devletine, milletine, hükümetine ve bayrağına sahip çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi yaptığı ‘sokaklara çıkıp, devletinize sahip çıkın’ çağrısının ardından 18 gündür meydanları boş bırakmayan Bursalılar, demokrasi nöbetine tüm ilçelerde devam ediyor. Olayın yaşandığı ilk gecenin ardından kesintisiz olarak Bursa Demokrasi Meydanı’ndaki nöbetten hiç ayrılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dün gece de Orhangazi, Gemlik ve Bursa’daki nöbetlerde vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Altepe’nin demokrasi turunda ilk durak Orhangazi oldu. Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın yanı sıra ilçe protokolünün de hazır bulunduğu alanı dolduran vatandaşlara seslenen Başkan Altepe, Türk halkının yine bir tarih yazdığını söyledi.

Dünya şaşkın gözlerle izledi
Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi kötü bir musibet yaşadığını dile getiren Başkan Altepe, “15 Temmuz gecesi tüm şer güçlerin ortak bir saldırısına uğradık. Saldırıyı halkımız püskürttü. Bu dünya tarihinde görülmemiş bir şey. Milletimizle gurur duyuyoruz. Dünya olanları şaşkın gözlerle izledi. Cumhurbaşkanımız bizim de bilmediğimiz, dünyanın da bilmediği bir şey söyledi. ‘Çıkın sokaklara, devletinize bayrağınıza sahip çıkın’ dedi. Bu dünya çapında yapılmış büyük bir hamle idi. Onunla birlikte düşmanlarımız yerle yeksan oldu. Hiç böyle bir şey düşünmediler. Halkın sokağa çıkacağını düşünmediler. ‘Bizler hava alanını ele geçirirsek, köprüleri ele geçirirsek, stratejik yerleri ele geçirirsek, televizyonları ele geçirirsek, devleti ele geçiririz’ dediler. Yok öyle yağma. Bu millet eski millet değil. Millet yollara çıktı, bir saat içinde havaalanına koştu. Böyle bir şey yok” diye konuştu.

Milleti hesaba katmamışlar
Silahlı kuvvetler başta olmak üzere devletin her kademesine sızan FETÖ’nün 10’larca yıl hain yetiştirdiğini kaydeden Başkan Altepe, “Bu milleti hesaba katmamışlar. Bu millet hesaba katılmayacak millet değil. Kahraman Türk milleti bu millet. Bu tarihi boşuna yazmadı. Tarih boyunca kahramanlıklarımız var. Dünyaya her zaman örnek öncü olduk. Onlar 10’larca yıl hain yetiştirmiş. Silahlı kuvvetlere, devletin içine girmiş. Asker kisvesi altındaki eşkıyalar, bu halka ateş açılır mı hiç. Bu silahlar bizleri öldürün diye mi verildi. O tanklar, tüfekler bunun için mi verildi. Ankara caddelerinde, İstanbul köprülerinde ne işi var o tankların. Onların yetiştirdikleri hain varsa bizim kahraman milletimiz var. 2 saatte işlerini bitirdi” dedi.

Halk karşı darbe yaptı
Başkan Altepe, gecenin ikinci durağında da Gemlik’teki Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlarla buluştu. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve ilçe protokolünün de bulunduğu alanda vatandaşlara seslenen Başkan Altepe, darbe girişinin ardından ülke genelinde yaşanan birlik, beraberlik tablosuna dikkat çekti. Herkesin devletine, bayrağına, milletine sahip çıktığını vurgulayan Başkan Altepe, “AK Partilisi, MHP’lisi, BBP’lisi, Saadet Partilisi HÜDAPAR’lısı, CHP’lisi hepsi burada. Bu birlik ve beraberlik bizlere has, he mutlu bize. Halkımız karşı darbe yaparak, tarihe altın harflerle girdi. Bu ülkede artık son sözü bu halk söyleyecek. Eline 3-5 silah geçiren, uçak geçiren tank, tüfek geçiren adam gece yarısı darbesiyle koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçiremez. Bunlar hayal. Bunlar kendi aklıyla mı hareket ediyor? Dışardan emir alıyorlar. Sen ancak maşa olursun” diye konuştu.
Sabaha karşı da Bursa Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlarla buluşan Başkan Altepe, son 5 güne girilirken, meydanların mahzun kalmaması için alanları bırakmadıklarını belirterek, evliyalar şehri, ruhaniyetli şehir Bursa’ya yakışır şekilde bu görevi yerine getirdiklerini, sadece Bursa ve Türkiye için değil, tüm dünya mazlumları için meydanlarda olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK