“Ne kadar kök hücre o kadar umut”

0
78
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Lösemi hastalarına umut olmak için Mudanya Devlet Hastanesi ve TÜRKÖK tarafından düzenlenen “Yaşamak güzel, yaşatmak daha da güzel” temasıyla kemik iliği bekleyen binlerce hastamıza donör olabilmek için kan örneği toplandı.
01-09 Kasım organ bağışı haftası nedeniyle Mudanya Devlet Hastanesi ve TÜRKÖK arasında yapılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir günlük “Kök hücre bağışçısı” kampanyası yapıldı. Kampanyaya Donör olarak kan veren Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Hastane Başhekimi Op. Dr. Cumhur Kara, hastanedeki doktor, hemşire, sağlık personelinin yanı sıra vatandaşlar katılırken bir gün süren kan alımında 180 donörden kan örneği alındı.
Türk Kızılay’ı kök hücre bağışçısı kazanım uzmanı Ramazan Çiçek toplanan kan örnekleri konusunda, “Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu Kızılay’ın yürüttüğü Ulusal Kök Hücre Bankamız 2 yıldır bu çalışmalara devam ediyor. İki yıl Avrupa’daki bankalardan ararken uyma oranı yüz binde bir bizde yüzde 10-15 buluruz umuduyla alınan örneklerle oluşan havuzda mevcut 1750 Lösemi hastasından 905 hastaya uygun örnek bulundu. Biz aldığımız örnekleri Bakanlığa gönderiyoruz ulusal bankamızda testler çalışılıyor uygun bir hastamıza varsa Sağlık Bakanlığı bize dönüyor. Biz de gönüllümüzle görüşüp bilgilendirip tekrar numuneler alıyoruz. Üçüncü aşamada kök hücreler yüzde doksan sekiz koldan kan verme yöntemiyle yapılıyor, artık kemik ve ilikten örnek alma oranı yüzde 2-3’lerde olup bu uygulamada çok başarılı gidiyoruz. Bütün vatandaşlarımızı Kızılay’a müracaat ederek kan bağışı yapamıyorlarsa 3 tüp kök hücre örneği vererek bu havuza katkı ve desteklerini bekliyoruz ne kadar kök hücre o kadar umut diyoruz herkesi bu katkıya davet ediyoruz ” dedi.
Kaymakam Çiftçi, Genel Sekreter Aşkın, Belediye Başkanı Türkyılmaz ve Başhekim Kara, “Yapılan bağışlarla hastalarımıza, bir yavrumuza, bir büyüğümüze hayat vermiş oluyoruz. Hastane personeli ve vatandaşlarımızdan çok katılım olup hassasiyetlerinden dolayı herkese teşekkür ederiz” dediler.

ÖMER BİLİK
11.11.2016

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK