Rum öğrenciler Mudanya’yı gezdi

0
94
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki İstanbul’daki çeşitli Rum okullarından 98 öğretmen ve öğrenci Mudanya, Kumyaka ve Tirilye’deki tarihi kiliseleri ve tarihi binaları dolaşarak bilgiler aldılar.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bursa Metropolitanı Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, İstanbul Zoğrafyon, Zapyon ve Fener Lise’lerinden 98 öğretmen ve öğrenci Mudanya, Kumyaka ve Tirilye’deki eski kilise ve tarihi binaları gezerek bilgi aldılar. Bartholomeos ve beraberindekiler ilk olarak Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı makamında ziyaret ettiler. Bartholomeos ziyarette başkanla bir süre sohbet etti. Geçtiğimiz aylarda Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı ziyaret ettiğini anlatan Bartholomeos, “Mudanya’da olmaktan çok mutluyum. Geçenlerde Çipras’ı ziyaret ettim. Çok samimi bir ortam vardı. Bizi çok güzel karşıladı. Kendisi tam bir barış adamı” dedi. Bunun üzerine Başkan Türkyılmaz, “Mudanya, barışın başkentidir. Kendisini Mudanya’ya davet etmeyi düşünüyorum” dedi. Başkanın bu sözleri üzerine Bartholomeos, “Çipras’ı davet edin hemen gelir” diye cevap verdi.
İstanbul’dan gelen heyet daha sonra Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ni gezdi, Mütareke Evi Müzesi önünde çekilen toplu fotoğrafın ardından Giritli Mahallesi dolaşıldı. Öğle yemeğinin ardından Kumyaka Baş Melekler Kilisesi’ni ziyaret eden Bartholomeos burada Baş Melekler duasını okuyup restorasyonunu bekleyen kilise hakkında bilgi aldı. Bursa Metropolitanı Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, gerekli girişimlerin yapılıp Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’ndan onay beklediklerini kaydetti. Heyet son olarak Tirilye’de Fatih Camii, Kemerli Kilise’de Meryem Ana duasının ardından Dündarevi, Yemekhane ve Eski Manastırı ziyaret ettikten sonra İstanbul’a döndüler.

ÖMER BİLİK
12.11.2016

sinan-3

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK