BTM dünyanın yakın takibinde

0
36
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Altınçağ’da Bilim ve Devri Dinozor Sergilerini gezen Ugandalı heyet, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne hayran kaldı. Kendi ülkelerinde böyle bir merkezin olmadığını ifade eden Uganga Belediye Başkanı David Balaba, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezine benzer bir yapının Busoga’da da hayata geçirilebilmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapabileceklerini söyledi.

BTM Exhibit tarafından tamamen yerli imkânlarla üretilen, 300’den fazla deney düzeneğini içinde barındıran Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi olarak Bursa’ya değer katan Bilim ve Teknoloji Merkezi, Asya ve Ortadoğu’nun ardından Afrika’daki gelişmekte olan ülkelerin de ilgini çekiyor. Dışişleri Bakanlığı’nın daveti ile Türkiye’yi ziyaret eden Uganda’nın Busoga eyaleti delegasyonu Bursa’daki teknik inceleme turunu Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni ziyaret ederek tamamladı. Uganga Belediye Başkanı David Balaba ile Jınja Belediyesi Başkanvekili Waıdhuuba Jofram’ın da aralarında bulunduğu heyet, önce Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgi aldı ardından “Altın Çağ’da Bilim” ile Devr-i Dinozor sergilerini gezdi. Deney düzeneklerini de yakından inceleyen Ugandalı heyet merkezde bulunan ve gerçek bir uçuş deneyimi sunan uçak simülatörü Max Flight’ı denedi, 9-D sinemada stres attı. Ugandalı heyet, Galileo’nin “Dünya dönüyor” dediği için engizisyon mahkemesince idama mahkûm edildiği tarihten tam 231 yıl önce yapılan ve Ulucami minberinde bulunan güneş sisteminin resmedildiği alanı da ilgiyle inceledi.

Ülkelerinde tarım ve hayvancılığın gelişmesine ilişkin yatırımcı çekmek amacıyla çıktıkları Türkiye gezisinin Bursa ayağında Türkiye’nin en kapsamlı Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni ziyaret etmelerinin kendileri için önemli bir deneyim olduğunu söyleyen İganga Belediye Başkanı David Balaba, özellikle BTM Exhibit tarafından üretilen Altın Çağ’da Bilim Sergisi’nden hayli etkilendiklerini ifade etti. Amerika ve İngiltere başta olmak üzere batının İslam medeniyetini kabul etmediğini ve görmezden geldiğinin altını çizen Balaba, “Müslüman bilim insanlarının batıdan yüzyıllar önce icat ve keşfettikleri buluşların gözler önüne serildiği “Altın Çağ’da Bilim” sergisi, İslam medeniyetini hiçe sayan batıya verilen en anlamlı cevap olmuş. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Akıllıca tasarlanmış, iyi dizayn edilmiş sergi, çok önemli tarihsel bir anlam taşıyor” dedi. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni mükemmel olarak tanımlayan Balaba, “Bursa’daki teknik inceleme gezilerinin en verimli durağı burası oldu diyebilirim. Etkilenmemek, hayran kalmamak mümkün değil. Kendi şehrimde, kendi ülkemde böyle bir merkezin olmasını çok isterdim. Böyle bir merkez kendi ülkem dâhil Afrika’da yok. Bu tür merkezler çocukların gelişmesi, bilim insanlarının, sağlıklı nesillerin yetişmesi adına oldukça önemli. Bursa ile girişeceğimiz ortaklıklarda Bilim ve Teknoloji Merkezi en önemli proje olacak. Bu merkeze benzer bir yapının Busoga’da da yapılabilmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği geliştirebiliriz. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin deneyimlerinden yararlanabiliriz” diye konuştu Ugandalı Busoga Delegasyonu ziyaretlerinin sonunda Bilim Teknoloji Merkezi yetkilileri ile çektirdikleri hatıra fotoğrafında “Dünya Beşten Büyüktür” mesajı verdi.

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK