Efkan Ala’dan teşkilata doping..

0
114
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

TC İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Mudanya Ak Parti İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla tecrübelerini paylaştı. İki saati aşkın süre Mudanya Ak Parti ilçe binasında, İlçe Başkanı Dr.Murat Ünal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Efkan Ala, referandumda neden EVET verilmesi konusunda bilgi verdi.
Kısa bir bilgilendirme konuşmasının ardından teşkilat mensuplarının sorularına bıkmadan usanmadan çok açık cevaplar verdi. “Türkiye’deki bürokrasinin etkilerinin azaltılması için neler yapılmalıdır” sorusuna, Türkiye bürokrasinin 1980 askeri darbesinin ardından çok daha kuvvetli hale geldiğini, bütün kurumları ile birbirini koruduğunu ve sonuna kadar da mücadele ettiğini söyledi. Efkan Ala, “İngiltere’de bir bürokrat görevini yapmadığında üst amiri tarafından muhasebeye yönlendiriliyor ve tazminatı ödenerek ilişkisi kesiliyor. Ancak bir hukuksuz durum var ise geri dönebiliyor. Biz de ise görevden alındığında tazminat değil, göreve iade veriliyor. Görevini yapmayan bürokrat sistem tarafından korunmuş oluyor. İnşallah bu referandum sonrasında alacağımız “evet” oylarının çokluğu sayesinde siyaset kurumu çok daha güçlü hale gelecek ve bürokrasinin tıkanan çarkı kısa bir sürede yürüyecek hale getirecek” dedi.
15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe kalkışması konusunda da sorulan sorulara cevap veren Efkan Ala, “1980 askeri darbesinden sonra imam hatip liseleri ve bazı dini derneklerin kapatılması sonucunda FETÖ denilen yapı yavaş yavaş ülkeye yerleşmeye başladı. O örgüt elemanları devletin özellikle asker, polis ve üst bürokrasine yerleşmeye başladılar. Darbe teşebbüsü olduğunda 81 valinin 70 den fazlası bu yapının kontrolünde idi. Askeri generallerin yarıdan çok fazlası bu yapıya hizmet eder durumda idi. Polis ve istihbarat teşkilatlarını örümcek ağı gibi örmüşlerdi. 17-25 Aralık 2013 olaylarında başarıya erişemedikleri günden itibaren darbe yapmaya yelteneceklerini biliyorduk. Ama zamanını tam tespit edemedik. İstihbarat birimlerinin büyük bir kısmı ellerinde idi. 15 Temmuz günü saat 11.00 sularında MİT darbe teşebbüsü olacağı bilgisine sahip oldu. Gerekli kontrollerin alındığını gören FETÖ örgütü gece yarısı yapmayı planladıkları darbeyi daha öne çekmek zorunda kaldılar. Asker ve polis içerisinde bulunan vatansever görevliler ve sokağa çıkan vatandaşlar bu darbe girişimine geçit vermedi. 1980 yılından beri devlet kurumlarına sızan bu yapıyı temizlemek kolay olmadı” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın icraatlarının ülkemizdeki yansımalarının sorulması üzerine de Efkan Ala, “Zaman içerisinde çok daha iyi göreceğiz ve anlayacağız. Ülke menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Avrupa’da Fransa, Hollanda ve Almanya’da yapılacak seçimler çok önemli. O ülkelerde de seçilecek başkan ve başbakanlar dünyayı sıkıntıya sokabilir. Bizler ülkemiz için faydalı işler yapmak için elimizden geleni yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.
Çok samimi bir ortamda yapılan toplantı sonunda İçişleri eski Bakanı Efkan Ala Mudanya’dan ayrıldı.

1

4

5

IMG_5920

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK