Can suyu Aydoğan’dan

0
52
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı AYDOĞAN, Birlik Denetleme Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan ile birlikte Yörükali Mahallesi’nde birlik üyesi mantar üreticisi Halil Doğan’ın mantar üretim tesisini inceledi, Mürsel Mahallesi’nde İzzet YILDIRIM’a ait Mudanya Enginarı uygulama bahçesine ilk kök enginarları dikerek can suyu verdi.

Birlik Başkanı Aydoğan Mudanya kırsalında ki ilk ziyaretini birlik üyesi Halil Doğan’ın istiridye mantarı ve kültür mantarı üretim tesislerine gerçekleştirdi. Mantar üretim tesisini inceleyen Aydoğan yaptığı açıklamada “Halil Doğan kardeşimizi gönülden kutluyorum. Büyük emekler vererek üretiyor. Üretmek büyük emek ister, ama pazar yoksa ürettikleriniz ziyan olur. Çünkü tarım beklemez. Ürettiğinizi kısa sürede tazeyken satmak zorundasınız. İşte bunu vurgulamak için buradayım. Üretici pazarlarımız sayesinde Halil Doğan kardeşimiz ürettiği mantarları aracısız olarak tüketiciye yani Mudanyalıya en doğru fiyatla sunuyor. Birliğimizin üretici pazarları sayesinde üretmek için sebebimiz var. Çünkü üretici pazarımız var. Başta Mudanya Belediyemize üretici pazarlarımızın oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor ve buradan şu anda toprağı, tarlası boşta duran kardeşlerimize sesleniyorum. Projeler geliştirin, toprağınızı değerlendirin, ekin biçin üretin, ürettiklerinizi üretici pazarlarımızda halkımıza sunun, hem siz kazanın, hem ülkemiz kazansın” dedi.

Pazarımız Hazır Olmasa Üretmek Anlamsız

Mantar üreticisi Halil Doğan ise Mudanya Meyve Üretici Birliği üyesi olduğunu belirterek üretici pazarları olmasa böyle bir tesisi işletmenin anlamı olmayacağını söyledi. Tanesi 45 bin TL olan dört ayrı donanımlı, özel izolasyonlu, nemlendirme, iklimlendirme, havalandırma ve aydınlatma donanımlı çadırların yanında, mantar kompostu için özel dezenfektasyon havuzu ve ekipmanlarını bulunduğunu söyleyen Halil Doğan ayrıca hasat edilen mantarların ertesi gün pazara gidene kadar 2.4 derecede özel soğuk hava odasında bekletildiğini emek ve yatırımın ancak pazar bulunmasıyla anlam kazandığı tarım sektöründe Mudanya Meyve Üretici Birliği’nin çok önemli bir işleve sahip olduğunu söyledi. Halil Doğan kültür mantarının tavuk eti gibi, istiridye mantarının ise et tadında olduğunu ve sofraların enfes lezzetleri arasında yer aldığını, üretici pazarları sayesinde severek mantar ürettiklerini vurguladı.

Can Suyu Başkan Aydoğan’dan
Mürsel Mahallesi’nde İzzet Yıldırım’a ait olan 100 kök Mudanya Enginarı dikilecek uygulama bahçesinde ilk enginar köklerini “Bismillah” diyerek toprakla buluşturan Başkan Aydoğan enginar fidelerine can sularını da kendi elleriyle döktü. Uygulama bahçesi sahibi İzzet Yıldırım’a bereketli olması dileklerini ileten Aydoğan “Üretmeliyiz, ürettiklerimizi aracısız olarak halkımıza üretici pazarlarımızda sunmalıyız. Hele unutulan Meşhur Osmanlı Saray Mutfağının baş tacı Mudanya Enginarını alternatif bir kazanç olarak sahiplenmeliyiz. Bütün çabamız üreticimiz içindir” dedi. Birlik Denetleme Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan da Mudanya enginarının yeniden eski günlerine kavuşması için yoğun bir çaba içinde bulunduklarını belirterek “Emeklerimiz Mudanya Enginarımıza coğrafi işaret kazandırılırsa taçlanacaktır” dedi.

HDogan-Faydogan-İbrahimturan

mantar-uretimi

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK