Çiftçilere incir budama eğitimi

0
44

İncir üreticilerine yönelik eğitim semineri düzenleyen Güzelyalı Çiftçilerini Kalkındırma Derneği, iki hafta süren incir budama ve gübreleme eğitimini sahada uyguladı.
Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Güzelyalı Çiftçileri Kalkındırma Derneği ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle 50 kursiyere verdiği incir budama ve aşılama kursu, arazide yapılan tatbiki dersle sonlandı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Meyvecilik Bölümü Ziraat Mühendisi Hasan Vatansever’le araziye çıkan kursiyerler aldıkları teorik eğitimlerin pratiğini yaptı. Budama eğitimine Güzelyalı Çiftçileri Derneği Başkanı Ali Okumuş, Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı ile yürütme kurulu üyeleri katıldılar.

ALTERNATİF KALKINMA
Ziraat Mühendisi Hasan Vatansever, üreticilere incir tarımında toprak işleme, budama, gübreleme, sulama ile üreticilere uygulamada yaptıkları hataları pratik olarak gösterdi. Yetiştiricilik sezonu süresince her aşamada iletişimde bulunarak karşılaşılan hastalık ve zararlılarla en uygun yöntemleri kullanarak mücadele edilmesinin gerekliliğini belirten Vatansever, Mudanya’da potansiyeli ve alternatifi yüksek olabilecek incir ve zeytinin yanı sıra üzüm, nar üretimi ve güneye bakan bölgede bağcılık da kalkınmanın sağlanabileceğini söyledi.

GEZEN TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ SIRADA…
Tarımda verimi artırmak için önemli bilgileri üretici üyelerle paylaşma gayretinde olduklarını belirten Güzelyalı Çiftçilerini Kalkındırma Derneği Başkanı Ali Okumuş, bölgede sağlıklı bitki yetiştiriciliği yapılabilmesi için seminerlere devam edeceklerini söyledi. Bugüne kadar arıcılık ve meyvecilik kursları düzenlediklerine dikkati çeken Okumuş, bölgede gezen tavuk yetiştiriciliğine yönelik bir seminer hazırlığında olduklarını kaydetti. Uygulama eğitiminde ayrıca Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün bölgeye destek amaçlı gönderdiği yaklaşık 50 adet seçmece incir fidanları dikildi.

ÖMER BİLİK
14.4.2017

İncir (1)

İncir (2)

İncir (3)

PAYLAŞ

YORUM YOK