Nilüfer Çayı’nın kirliliği konuşuldu

0
62
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Sanayileşmenin artması ve doğal kaynakların her geçen gün kirletilmesine karşı toplumu bilinçlendirmek adına Mudanya Kent Konseyi, “Su, hava, toprak kirliliği ve insanlarımız” konulu panel düzenledi.
Mudanya Kent Konseyi, Uludağ Üniversitesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Çevre Komisyonu işbirliğinde organize edilen “Su, hava, toprak kirliliği ve insanlarımız” adlı panel Montania Hotel’de düzenlendi. Bursa’nın en önemli su kaynaklarından birisi olan Nilüfer Çayı’nın geleceği için düzenlenen panele, konseyin Su Ürünleri ve Teknolojisi ile Tarım, Turizm, Trafik ve Ulaşım çalışma grupları da destek verdi.
Kent Konseyi Su Ürünleri ve Teknolojisi Çalışma Grubu Sorumlusu Makina Mühendisi Ömer Cinalioğlu’nun yönettiği iki oturumlu panele konuşmacı olarak; UÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gizem Eker, Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Su Ürünleri Mühendisi Hakan Karkın, Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu Sorumlusu Yaşar Kılıç, Turizm Çalışma Grubu Sorumlusu Akın Esgin, Trafik ve Ulaşım Çalışma Grubu Sorumlusu Metin Aytürk katıldı.

NİLÜFER ÇAYI GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ TEMİZ AKMALI
Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in de yönetimiyle birlikte hazır bulunduğu paneli, çeşitli sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile Mudanyalılar ilgiyle izledi. Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı açılış konuşmasında, Bursa’nın önemli su kaynaklarından olan Nilüfer Çayı’nın geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonra da temiz bir şekilde akması gerektiğine dikkati çekti. Aşırı nüfus ve sanayileşmenin doğaya verdiği zararı Nilüfer Çayı’nda gördüklerini belirten Kazancı, yürütme kurulu üyesi Ömer Cinalioğlu’nun hazırladığı “Nilüfer Su Kanalı ve Entegre Projesi”ni konsey olarak 2009 yılından bu yana çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaştıkları anlatırken, Nilüfer Çayı’nın eski berrak günlerine vatandaşlar, sanayiciler ve yerel yöneticilerin işbirliğiyle kavuşabileceğini söyledi.

EN YÜKSEK KİRLİLİK KIŞ DÖNEMİNDE
Panelde U.Ü. Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gizem Eker, Nilüfer Çayı’nda kanserojen özellikli kirlilik seviyesinin bölgesel değişimini anlattı. Bursa şehrine su sağlayan başlıca kaynaklardan olan Nilüfer Çayı’nın sadece sanayi ve evsel atık sular için bir deşarj kanalı değil, şehrin sembolü olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eker, Nilüfer Çayı’nın ulaştığı Bursa’nın 8 ayrı noktasında yapılan örnekleme çalışmalarıyla kirliliğin boyutlarını ve nedenlerini de verilerle değerlendirdi. Kış döneminde en yüksek kirliliğin Panayır ve Hasanağa bölgelerinde yoğun olduğunu belirten Eker, çevresel altyapı tesisleri noktasında yerel yönetimlerin de lokomotif görevi üstlendiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin Nilüfer ve çevresiyle ilgili çalışmalarını paylaştı.

KİRLİLİK OLUŞTURAN ARAZİ KULLANIMLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Nilüfer Çayı’nın kirliliğiyle ilgili tarım ve yerleşimler ilişkisinin ele alındığı panelde, sosyal yaşam ile sanayi ve turizm açısından da etkileri konuşuldu. Tarım Çalışma Grubu Sorumlusu Yaşar Kılıç, Mudanya’nın sınırlarında bulunan kırsaldaki 13 mahalleyi içine alan Nilüfer Çayı’nın uzun zamandır temizlenemediğinden ortaya çıkan kirlilikte, planlı veya plansız gelişmeye bağlı ortaya çıkan arazi kullanımlarının payı olduğunu söyledi. Bunun için yeni gelişme alanlarının kirlilik riskinden korunmasını sağlamak ve mevcut yerleşim alanlarında görülen su, hava ve toprak kirliliklerinin ortadan kaldırılması için yüksek düzeyde kirlilik oluşturan arazi kullanımlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Kılıç, mutlak koruma, yenileme, teknik ve biyolojik onarım yapılacak alanların belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

KİRLETMEDEN TEMİZLEMELİYİZ
“Kirletmek yerine kirletmeden temizlemeyi öğrenmeliyiz” diyen Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Sorumlusu Akın Esgin, “Bursa’nın gözbebeği Nilüfer Çayı’nı yıllar içinde insan olarak bizler kirlettik. Şimdi temizlemeye turizmle çalışıyoruz” dedi. Mudanya’da kültür, deniz, sağlık yönünden çok yönlü değerleri olmasına rağmen turizmin günübirlik ön plana çıktığına dikkati çeken Esgin, Mudanya Belediyesi’nin 1,5 yıllık çalışmaları sonucunda yaptırılan master planda emeği geçenlere teşekkür etti. Master planların kişilere özel değil bilim süzgecinden geçtikten sonra ortaya çıkarılması gerektiğini ifade eden Esgin, söz konusu planların hazırlığı sırasında taşıma kapasitelerinin de ortaya çıkarılmasının verilere ulaşmada daha doğru bir yol göstereceğini söyledi. Hava kirliliğinin canlılar üzerindeki etkisini önleyebilmek için oluşturulacak farkındalıklarla çeşitli önlemlerin alınabileceğini belirten Trafik ve Ulaşım Çalışma Grubu Sorumlusu Metin Aytürk ise, sunumunda hava kirliliği ve ulaşım konusuna dikkati çekti. Aytürk, temiz hava ve mevcut hava kirliliğinin önlenmesi için bölgedeki yeşil hava sahasının arttırılması gerektiğini belirtti.

ATIKLAR DENİZ FAUNASINI DA ETKİLİYOR
Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli Su Ürünleri Mühendisi Hakan Karkın panelde, denizlerde avlanma, yetiştiricilik ve halkımızın balık tüketimi konulu bir sunum yaptı. Balıkçılığın gelişmemesinin sebeplerini detaylı şekilde anlatan Karkın, Marmara Denizi etrafındaki illerde sanayinin gelişmiş olması ve atıkların Marmara’ya atılması deniz faunasını olumsuz etkilediğini ve çeşitliliği azalttığını kaydetti. Türkiye’de balıkçılığın gelişebilmesi için açık deniz balıkçılığı yapılması gerektiğine vurgulayan Karkın, kıyı kirlenmesi ile zararlı balık avlama yöntemlerinin önlenmesi gerektiğini, kültür balıkçılığının da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sunumlarla Nilüfer Çayı’nın güncel durumu ve yapılması gerekenler ortaya konulurken, soru cevap kısmından sonra panel sona erdi.

ÖMER BİLİK
24.4.2017

Nilüfer Çayı (1)

Nilüfer Çayı (3)

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK