Ramazan denetimleri sıklaştı

0
28
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Mudanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ramazan ayında vatandaşların gıda maddeleri konusunda daha sağlıklı ürünler yemesi için denetimlerini sıklaştırdı.
Mudanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Doğru, yapılan denetimlerin vatandaşların sağlıklı beslenmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Doğru, “Vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın önem verdiği konuların başında gelmektedir. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda denetimlerimiz hız kesmeden devam etmektedir. Bu kapsamda yapılan denetimlerde, gıda güvenilirliği çalışmaları, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine göre gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amaçlandı. Bakanlık/İl Yıllık Programı kapsamında numune denetimleri, 174 Alo Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bu amaçla içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle denetimlerimiz artırılmıştır. Özellikle toplu tüketim işyerleri, gıda satış yerleri, pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerleri, (Ramazan Paketi) adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerleri, yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verilmektedir. Yapılan denetimlerin yanı sıra Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerince akşam ve gece denetimleri gerçekleştirilmektedir. Denetimlerimiz, vatandaşlarımızın daha güvenilir gıda erişimini sağlamak amacı ile Ramazan ayı boyunca ve bayram süresince devam edecektir” dedi.
Doğru, “Yapılan resmi kontroller sırasında, işyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturan uygunsuzluklarının tespiti durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. İşyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturmayan uygunsuzluklarının tespiti durumunda ise eksikliklerini gidermesi için süre verilmektedir. Süre sonunda eksikliklerini gidermeyen işletmeler hakkında idari para cezası uygulanmaktadır” dedi. Ali Doğru yapılan kontrollerde bazı işletmelerde eksikliklere rastlanıldığını belirtirken, ikinci kontrollerde bu eksiklikleri düzeltmeyen işletmelere idari para cezaları verileceğini belirtti.

ÖMER BİLİK
9.6.2017

Gıda (1)

Gıda (2)

Gıda (3)

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK