Tirilye’de kültürel ve doğal miras çalıştayı başladı

0
59

Mudanya Belediyesi restorasyon çalışmaları başlayan Tirilye Taş Mektep binasının geleceğe taşınması ile ilgili olarak düzenlenen çalıştay konuşmacıların katılımıyla Tirilye Kültür Merkezi’nde başladı.
Tirilye Kültür Merkezi’nde iki gün sürecek çalıştayda Tirilye’nin kültürel ve doğal mirası ve Tirilye ve Taş Mektep’in geleceği ile ilgili alınacak kararlar vatandaşlarla paylaşıldı. Çalıştayın diğer bir amacı da restorasyon çalışmalarına başlanılan Taş Mektep’in geleceğe taşınması ile ilgili düzenlenen ve restorasyonu tamamlandığında hangi yönde işlevselleşeceği konuşulan bu toplantıda bilim adamlarının yanı sıra Tirilye’de yaşayan vatandaşların da fikirleri alınacak.
Çalıştaya Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Çekül Vakfı Başkanı Metin Sözen, konuşmacılar ve vatandaşlar katıldılar. Kaymakam Faik Oktay Sözer ve Belediye Başkanı Türkyılmaz’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından Türkyılmaz, “Taş Mektep olarak, Tirilye ve Mudanya’mızda çok önemli işlevi olan bir yapıyı geleceğe taşımak adına ona kazandıracağımız işlev yurt içi ve dışından gelecek insanlara nasıl hizmet vereceği ile ilgili bir çalıştay yapıyoruz. Sadece Taş Mektep değil Mudanya’daki diğer kültürel yapılarının da geleceğinin burada konuşulacağını bilmenizi isterim. Fatih Camii, Hamam, Kemerli Kilise, Dündar Evi ve Osmanlı dönemime ait yapıların restorasyon çalışmaları önümüzdeki günlerde gündeme gelecek. Mudanya’mızın geleceğini ve Tirilye’mizin bütün değerleriyle geleceğe taşınması hepimizin görevidir” dedi.
Konuşmacılardan Çekül Vakfı Başkan Yardımcısı ve oturum yöneticisi Mithat Kırayoğlu, “Taş Mektep’te başlatılan restorasyon çalışmalarının bitmesiyle Tirilye kültür hizmetine kazandırılacaktır ve hep birlikte o yüzden buradayız. Yapılaşmada büyük hamleler yapılmış büyükşehirleri eski haline getirebilir miyiz? Hayır. Elimizde eski haline getirebileceğimiz muhteşem kentlerden bir tane kalmış o da Tirilye. Nasıl gelebilir işte bugün bunun ilk adımını atıyoruz. Tirilye’nin anıtsal yapılarını, yani koruma omurgasını ayağa kaldırarak işlevlendirerek işe başlıyoruz. İşte Tirilye elimizde işlenmesini bekleyen bir mücevherdir, yani eski güzel Tirilye’yi geri çağırabileceğimiz çok değerli bir hazinedir. Bu çalışmaya katkı koyacak arkadaşlarla, elimizdeki mal ve değerler nelerdir bunları konuşacağız bu çalıştayda. Yarınki konuşmacılar elimizde değerli olan malzemeleri geleceğe nasıl taşıyacağız. Yani Tirilye’nin geleceğini konuşacağız” dedi.
Prof.Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Tirilyenin tarihsel birikimi, Dr. Fulya Karakoç Taş Mektep’te yaşam, Funda Tunçdöken Tirilye’de mübadele kültürü, Elif Bilgin Tirilye Yağhanesi ve Doç. Dr. Cevriye Mert Tirilye zeytini konusunda çalıştaya katılanları bilgilendirdi.

ÖMER BİLİK
25.8.2017

Çalıştay (1)

Kaymakam

PAYLAŞ

YORUM YOK