Protokol aşure gününde bir araya geldi

0
18

Hicri takvime göre Muharrem ayının 10’uncu günü olan “Aşure gününde Mudanya Yeni Camii Yaşatma Derneği’nin Cuma namazı sonrası aşure ikramına Mudanya protokolü katılım gösterdi.

Aşure günü münasebetiyle konuşma yapan Dernek Başkanı Yakup Doğru; aşurenin, Hazreti Nuh Aleyhisselam’ın gemisinin karaya oturduğunda gemide bulunan malzemelerden yapılan bir tür yemek aşı olduğunu ifade etti. Aşure gününün bu yönüyle sevinç günü olduğunu kaydeden Çağırıcı, “Muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure gününün bizim için bir başka önemi de Kerbela olayıdır. Hazreti Hüseyin’in şehit edildiği bu olay da aşure gününü gönül yakıcı, vicdan sızlatıcı ıstırap günümüz haline dönüştürmüştür. Doğru, aşure gününde komşuluk ve dayanışma duygusunun güçlendiğinin de altını çizerek, “Bu gün ortak paydada buluşma günüdür” diye konuştu.

“Anlamlı bir günde bir araya gelmekten dolayı mutluyuz”
Davete katılım gösteren Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Başkan Doğru’nun ve aşure dağıtımında bulunan Cami cemaatinden hayırseverlere teşekkür ederek, “Muharrem ayında böyle bir etkinlikte buluştuğumuz için çok mutluyuz. Yapılan ikramın ve birlikteliğimizin devam etmesi temennisinde bulunarak “bu tür ikramlar ve etkinlikler birlikteliğimizi pekiştirmekte olup geçmişi yâd ederek geleceğimizin yapılanmasında sevgi ve kardeşlik duygularımızı diri tutmaktadır” diyerek duygularını dile getirdi.
Aşure davetine Kaymakam Sözer’in yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Dr. Ahmet Murat Ünal ve yönetimi, Mudanya Emniyet Müdürü Mehmet Dursun, Jandarma Komutanı Binbaşı Samet Ali Kılıçoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Hakkı Ovatman
29.9.2017

IMG_4328

PAYLAŞ

YORUM YOK