Anne sütünün faydaları anlatıldı

0
8

1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası nedeniyle Mudanya Devlet Hastanesi’nde açılan stantla genç anne adayları ve annelere emzirmenin faydaları anlatıldı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan hemen sonra (30 dakika-1 saat) emzirilmeye başlanması, bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6’ncı aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” esastır. Bu kapsamda haftanın önemini vurgulamak amacıyla Mudanya Devlet Hastanesi servislerinde ve polikliniklerde açtığı stantta emzirmenin önemini vurgulayarak anneleri ve anne adaylarını bilinçlendirildi.
Emzirme haftasında annelere emzirmeyle ilgili eğitimler verdiklerini belirten Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Mete, “Anne sütü ile anne ve bebek arasında olumlu ilişki kurulur. Annenin doğum öncesi kilosu erken ve zamanında düşer. Anneyi birçok hastalıktan korur. Anne sütü alan bebeklerin anneye faydalarından birisi ise onların ruhsal gelişimini olumlu yönde etkilemesidir. Bebeğinin büyümesine katkıda bulunduğu için kendini mutlu ve huzurlu hisseder. Anne sütü, bebeklere ve çocuklara, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için en ideal besindir. Emzirme ise bebekler için yaşama en iyi başlangıcı sağlayan beslenme şeklidir. Anne sütünün bebek sağlığı ve anne sağlığı üzerine olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Dünyada her sene bir milyondan fazla çocuğun anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlardan öldüğü bilinmektedir” dedi

ÖMER BİLİK
8.10.2017

PAYLAŞ

YORUM YOK