16 Ekim Dünya Gıda günü niçin kutlanır?

0
15

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ NİÇİN KUTLANIR?

Amacına hiçbir zaman ulaşamamış (!) kutlamadan bahsediyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de açlık sınırını yaşayan onlarca, yüzlerce insan var. Öte yandan gıdaları ziyan etme konusunda da ölçü tanımıyoruz. Neyin kutlaması bu?
BM GIDA VE TARIM KURULUŞU FAO 16 EKİM GÜNÜNÜ DÜNYA GIDA GÜNÜ olarak kabul etmiştir. Her yıl 16 Ekim günü BM’lere üye olan ülkelerde, gıda üretimi ve tüketimi, açlık, beslenme gibi çok önemli yaşamsal konular incelenir.
Ülkemizde 9 -16 Ekim tarihleri arası ‘Dünya Gıda Günü Beslenme ve Gıda israfını Önleme Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Besinler ve beslenme sağlıklı yaşamla direk ilişkilidir. Büyüme, gelişme, enerji kazanımı, hastalıklardan korunma; aldığımız besinlerin vücutta kullanılması ile sağlanır.
Önemli olan vücudumuzun gereksiniminin iyi bilinmesi ve karşılanmasıdır. Bu yeterli ve dengeli beslenme sloganı ile tanımlanmıştır.
Yeterli beslenme vücudun enerji gereksinmesinin sağlanmasıdır. Dengeli beslenme ise vücut için gerekli karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminlerin gereksinmesi kadar vücuda alınmasıdır. Bu iki yaklaşım sağlıklı yaşamın temel şartıdır. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan besin maddelerinin üretilmesi bir zorunluluk fakat dünyanın birçok ülkesi bu olanaktan yoksun görünüyor. Artan nüfusunu besleyemeyen yoksul ülkelerde açlık, hastalık ve ölüm sayısı giderek artmakta. FAO’nun üzerinde durduğu en önemli konu da budur. Yetersiz beslenme ve açlık bütün ulusların ortak sorunudur.
Yetersiz ve dengesiz beslenme dolayısıyla, üretim ve tüketimin dengesiz olması haksız dağılımı getirdiğinden, muz yetiştirip de tadını bilmeyen üreticinin olması gibi, üretim ve tüketimdeki bilgisizlik gıda maddelerinde yaşanan israf ve kayıplar, inanılmayacak boyutlarda.
Bazı şehirlerde yapılan araştırmalara göre, yiyeceklerin yaklaşık onda biri, çöpe atılmakta.
Hızlı nüfus artışı da beslenme dengesini bozan en önemli nedendir. Nüfus planlamasına uymayan toplumlar, hızla çoğalmakta ve ürettiği tükettiğine yetmemektedir. Böylece sağlıklı olabilmek için gerekli dengeli ve yeterli beslenme olmamakta, yer yer açlık görülmektedir.
Besin maddelerinin, üretilmesinde harcanan emekleri unutmamalıyız. Dengeli beslenip, yeteri kadar besin tüketelim. Gıda israfı, emeklerin çöpe atılması demektir ve milletçe fakirliğe doğru giden yolu hazırlamak, hızlandırmaktır. Çok üretelim, yeteri kadar tüketelim.
Kontrollü gıda tüketen, bilinçli ve örgütlü tüketicilerin DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLU OLSUN.
BURSA TÜKETİCİLER DERNEĞİ MUDANYA ŞB. BŞK.
HACI EMİN CENGİZ

PAYLAŞ

YORUM YOK