Mudanya’da Mütareke coşkusu

0
15

Mudanya Mütarekesi’nin 95. yıldönümü ilçede yapılan çeşitli etkinlikler kutlandı. Mudanya Kaymakamlığı’nın organizasyonundaki tören Mütareke Alanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarda Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bu tarihi binada çok önemli bir anlaşma imzalanmıştır. Kurtuluş Savaşı süresinde akan kanların ardından 11 Ekim 1922’de bu binada Mudanya Mütarekesi imzalanmıştır. Vatanımızın her karışında dökülen kanlar sayesinde bu topraklar laik, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin vatanı olmuş ve bu vatan böyle yaratılmıştır. Burada elde edilen zaferden sonra Lozan’a gidilmiş ve Lozan’da yedi düvele tüm emperyalistlere karşı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti tanıtılmıştır. Ata’mızın bize emaneti olan laik, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmak birinci görevimizdir. Buradan tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.
Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla başlayan milli mücadelemiz üç buçuk yıl süren İstiklal Savaşımız 11 Ekim 1922’de fiilen sona ermiştir. Bir Millete ancak meydan muharebesinin kazandırabileceği toprakları Türk Milletine kazandıran Mudanya Mütarekesi, İsmet İnönü’nün kararlı ve dik duruşuyla kazanılmış siyasi bir zaferdir. Büyük Önder Atatürk’ün “Türk Milleti İstiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşayamayacaktır” özdeyişi milletimizin yaşam felsefesini ve verdiğimiz İstiklal mücadelesini en güzel şekilde açıklamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ve dava arkadaşlarının, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere en büyük armağanı ve emanetidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ve bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Mütareke sürecinde dik duruşu ve siyasi başarısıyla İsmet İnönü’yü, şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
Program Şiirlerin okunması, folklor gösterileri Mütareke Evi Müzesi’nin gezilmesi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 29 no’lu botun gösterisiyle sona erdi.
Mütareke Etkinliklerine Kaymakam, Sözer, Başkan Türkyılmaz’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Mudanya Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Engin Kurular, KKTC kardeş şehir Belediye Başkanı İlker Edip, askeri ve sivil erkân, siyasi parti başkan ve temsilcileri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

ÖMER BİLİK
11.10.2017

PAYLAŞ

YORUM YOK