Verem hastalığına dikkat çekildi

0
5
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Mudanya Verem Savaş Derneği, dünya genelinde halk sağlığı sorunu olan tüberküloz (verem) hastalığı hakkında vatandaşları bilinçlendirdi.
Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü İl Tüberküloz Koordinatörü Uzm. Dr. Tülay Keskin’in konuşmacı olarak katıldığı semineri, derneğin konferans salonunda yapıldı. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin bu mikrop ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Dr. Keskin, veremin tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, hastalığın belirtileri, teşhisi ve korunma yollarını anlattı.

SİGARA, RİSKİ ARTTIRIYOR
Sigara içmenin tüberküloza yakalanma ve ölüm riskini arttırdığını kaydeden Dr. Keskin, öksüren kişilerin öksürürken mutlaka ağız ve burunlarının kapatılması gerektiğini belirtti. Kalabalık ortamlar, havalandırması iyi olmayan ev koşulları ve vücut direncini azaltan hastalıkların verem hastalığının sağlam kişilere bulaşmasını kolaylaştıracağından bu ortamların iyi havalandırılmasının buluşmayı engelleyeceğini anlattı. Dr. Keskin, hastalığın kişiler arasında yayılmasının erken teşhis ve yeterli tedavi ile önlendiğine dikkati çekti. Üç haftayı aşan öksürüğün devam etmesi halinde doktora başvurulması gerektiğini kaydeden Keskin, veremle savaşta teşhis ve tedavi hizmetlerinin Verem Savaş Dispanserleri ve hastanelerde ücretsiz olarak yapıldığını belirtti.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK
Konferans sonunda Mudanya Verem Savaş Derneği Başkanı Ali Baytekin, yeni yılla birlikte her ay değişik branşlarda doktorlar tarafından hastalıklarla ilgili konferanslar verileceğini belirterek, tüberküloz hastalığı konusunda bilgilerini paylaşan Uzm. Dr. Tülay Keskin’e teşekkür etti. Dernek olarak her türlü kanser hastaları ile ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlarını sürdürdüklerini belirten Baytekin, yardımların Bursa ili ve tüm ilçelerden derneğe müracaat edenler arasından gerçek ihtiyaç sahiplerine yapıldığının altını çizdi.

ÖMER BİLİK
20.12.2017

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK