Mudanya enginarına yeni kökler Kraliçeler Çiftliği’nde

0
15
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği, aynı zamanda kendi üyesi olan Mudanya Kahvaltı Sarayı işletmecisi Sinan Şentürk’ün Aksungur Köyü’nde ortağı olduğu Kraliçeler Çiftliği’nin bir bölümünü, Mudanya enginarı uygulama bahçesine dönüştürdü.

Mudanya’ya komşu sınır olan Aksungur Köyü Nilüfer Caddesi’nde bulunan Kraliçeler Çiftliği ile Mudanya Meyve Üreticiler Birliği işbirliğinde hayata geçirilen uygulama bahçesinde, Mudanya enginarı için ilk kökler toprakla buluştu.
ENGİNAR BURADA ÇEŞİTLENDİRİLECEK
Meyve Üreticileri Birliği Denetleme Kurulu Başkanı üretici Av. İbrahim Turan ile enginar fidelerine can sularını kendi elleriyle veren işletmeci Sinan Şentürk, uygulama bahçesinde yetiştirilecek enginarlar ile enginar tozu ve enginar çayının yanı sıra enginara ait tüm yemek çeşitlerini Bursalıların damak tadına sunacaklarını söyledi. Meyve Üreticileri Birliği Denetleme Kurulu Başkanı Av. İbrahim Turan, birlik olarak Mudanya enginarının yeniden eski günlerine kavuşması için yoğun bir çaba içinde bulunduklarını belirtti.
Uygulama bahçesini ziyaret eden, Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mudanya Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan ise, enginar fidelerini toprakla buluşturan Kraliçeler Çiftliği ortağı Sinan Şentürk’e enginar köklerinin bereketli olmasını diledi. Osmanlı Saray Mutfağı’nın baş tacı olan Mudanya enginarının alternatif bir kazanç olarak sahiplenilmesi yönünde gayret sarf ettiklerini kaydeden Aydoğan, “Tüm çabamız üreticimiz içindir. Emeklerimiz sonunda tek arzumuz Mudanya enginarımıza coğrafi işaret kazandırıp taçlandırmaktır” dedi.
MUDANYA ZEYTİNİNDEN ÖZGÜN TATLAR..
Öte yandan Kraliçeler Çiftliği’nde her zaman bulunabilen keçi sütü, keçi yoğurdu ve keçi peyniri ile birlikte gezen tavuk yumurtasının da satışına başlandı. İleriki zamanlarda açık büfe kahvaltı hizmetinin de verileceği çiftlikte; orijinal Mudanya zeytininden sıktırılan zeytinyağları, soğuk sıkım, erken hasat ve limonlu olarak satışa sunuldu. Kraliçeler Çiftliği’nde katkısız kestane, ıhlamur, çiçek ve çam balı, arı poleni, propolis ve arı sütünün de satışına da çok kısa zamanda başlanacak.

Yavuz Gerçekçi

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK