Mudanya göletleri S.O.S. veriyor

0
15
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

Bu yıl havaların mevsim normallerinin altında yağışsız ve kurak geçmesi Mudanya çiftçilerini kara kara düşündürüyor. Buna bağlı Mudanya’nın çeşitli mahallelerindeki 4 göletteki su seviyeleri yaklaşık yüzde 25 seviyelerine düştü.
Mudanya’ya bağlı Çayönü, Ülkü, Küçük Yenice ve Çınarlı mahallelerindeki göletlerdeki su seviyeleri ortalama doluluk oranları yüzde 25’lere düştü. Göletlerde tarımsal amaçlı su alarak arazilerini sulayan çiftçiler kar ve yağmur yağışlarının mevsim normallerine dönmemesi halinde büyük sıkıntı çekecekleri ifade ediliyor. Dört mahalledeki göletlerden tarımsal alanlarını traktörlerle taşıdıkları sularla meyve ve sebzelerini sulayan birçok çiftçi için tehlike çanları çalıyor. Üreticiler bu zor şartlarda ürünlerinin yağışlar olmadığı takdirde pazarlarda fiyatlara yansıyacağını belirtiliyorlar. Mudanya’ya en yakın gölet olan Ülkü ve Has Mahalle göletinde su seviyesi düşüklüğü gözle görülür şekilde azalırken, diğer 3 gölette de durum pek parklı değil. Bu göletlerden tarımsal su alımının yanı sıra çeşitli balık türlerini amatör balık tutanlar da etkileniyor. Sular çekildikçe başlıkların yaşam alanları daralırken üremeleri de kısıtlanıyor. Bu göletlerde aynalı sazan ve değişik sazan türleri balıkçıların vazgeçilmezleri olup hafta sonu göletlere balık tutup piknik yapanların ilgisini çekiyorlar.
Ülkü Mahalle Muhtarı Celal Vamin, “Göletimizdeki, su seviyesi kapasitesi şu an yüzde 20’nin altında ve yağışsız günler devam ederse göletimizden su alan çiftçilerimiz bu yaz büyük sıkıntı çekecekler. Ayrıca göletlerimizde çeşitli balık türleri de suyun azalmasıyla üremeleri de sıkıntıya giriyor. Yaz aylarında göletimize gelen amatör balık avcıları bu alanda hem balık yakalayıp hem de aileleriyle piknik yapıyorlardı. Suların çekilmesiyle bu imkanları da ortadan kalkacak” dedi.
Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, Çayönü göletinin 5,5 kilometrekarelik alanda 810 bin metreküp su kapasiteli olup sulama alanının da 1500 dönüm olduğunu şu anda da su kapasitesinin %25’lerde olduğunu belirtti. Ülkü-Hasköy göletinin 11,5 kilometrekare alanı olup 2 milyon 340 bin metreküp su kapasiteli ve 4 bin dönüm araziye su sağladığını bu göletin de su kapasitesinin şu an %20’lerde olduğunu belirtti. Döner, Küçük Yenice göletinin 6 kilometrekarelik alanda 554 bin metreküp su kapasiteli olup 1080 dönüm araziyi besleyip şu an su kapasitesinin %25’lerde olduğunu belitti. Çınarlı göletinin de 16 bin kilometrekare alanda 1 milyon 700 bin metreküp su kapasiteli olup 400 bin dönüm araziyi beslediğini ancak su kapasitesinin şu an %30’larda olduğunu belirtti.
Başkan Raif Döner, “2018 yılı Şubat ayının ortalarına gelmemize rağmen yeterli yağışların olmadığı gözlenmekte. Meterolojik verilere göre de kurak bir yıl geçireceğimiz tahmin edilmektedir. Bu da üreticilerimizin meyve ve sebze alanlarını olumsuz etkileyeceği anlamındadır. Göletlerdeki su seviyeleri düşük olması önümüzdeki yaz aylarında sulamada sıkıntı yaratacaktır. Üreticilerimizin tüm beklentileri Mart ve Nisan aylarındaki yağmurlarda. Rabbim bu mevsimde hayırlı ve bol bereket nasip eder, üreticilerimizi de yüzü güler” dedi.

ÖMER BİLİK
8.2.2018

Göletler (3)

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK