Cengiz haftayı açıklama ile kutladı

0
5
Haber içi reklam - Kahvaltı Sarayı

15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER HAFTASI

Her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır. Tüketici hakları aynı zamanda tüketici sorumluluğunu gerektirmektedir.

Sorumluluk bilincinin gelişmediği durumlarda verilen hakların hem değeri anlaşılmamakta, hem de hayata geçirilememektedir. Bu nedenle, yasaların sizlere tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmeyiniz. Üretilen mal ve hizmetler konusunda tam ve eksiksiz bilgiye sahip olduğunuzda, seçimlerinizi daha sağlıklı yapabilecek ve piyasayı şekillendirebileceksiniz. Üreticilerde sizlerin tercih ve isteklerinize uygun, kaliteli malları, en uygun fiyatla sunmanın yollarını araştıracaktır.

Bu güne gelene kadar, GDO’lu, Kılonlanmış, hibritli tohum gibi kansorejen maddelerin artmasını sağlayan kimyasalları piyasaya sürmüşlerdir. Çok uluslu sermaye ve onun işbirlikçileri bu gün deNBŞ(nişasta bazlı şeker)’i çokça satabilmek için şeker fabrikalarımızı kapatmakla tehdit ediyor.

Ekonomisi dışarıya bağımlı hale gelen ülkeler, her bakımdan bağımlı hale gelmiş demektir.1960 yılında yurdumuza  giren Kargill şirketi fındığın pazarlamasını üstlenmiş daha sonra Orhangazi Ovasına mısır cips fabrikası kurarak, NBŞ karıştırıp satmaya devam etmiştir.

Bizler tüketici olarak ne yapmalıyız? Ham maddesi şekere dayanan başta besin endüstrisi olmak üzere çikolata, bisküvit, pasta gibi tatlı besin maddelerini tüketmeyerek, Kargill şirketinin yurdumuzdan def olup gitmesini sağlayabiliriz.

Şeker alırken, % 100 üzerinde şeker pancarından imal edilmiştir yazısını görmeden almayınız bilinçli tüketici aldığı ürünü inceler, kontrollü gıda alır. sorgular,ambalajının yırtılmamış olmasına, tarihinin geçmemiş olmasına bayat mı? Taze mi? Rengine bakar ve öyle alır. Yasal haklarını bilir ve sonuna kadar kullanır.

Tüketicilere müjdeli  üç  haberim var; Birincisi İDO, BUDO,Tren, Metro, Uçak, Otobüs, Raylı taşımacılık gibi kamuya ait toplu taşıma araçlarında 65 yaş ve üzeri olan emekli tüketiciler yolcu taşıma indiriminden,%50 faydalanması için,emsal mahkeme karaları çıkarılmıştır.

İkinci  haberim, yine 65 yaş ve üzeri emeklilerin, kart parası ve vize parası adı altında alınan ücretlerin hakem heyeti ve akabinde tüketici mahkeme kararı ile kaldırıldığı duyurulur.

Üçüncü haberim ise; Aldığınız ürün yada hizmet kusurlu çıkan veya abonelik faturasına itirazı olan, tüketicinin avukatlık parası ile mahkeme masrafları korkusu sona erdi.Karşı tarafın avukat ücreti korkusundan hak aramaktan çekinen tüketicilerin önü açılmış,karşı vekalet ücreti davaya konu meblağın %12’si ile sınırlandırılmıştır. Yani yüzde yüzlük bir davada, mahkeme aleyhinize bile sonuçlansa siz ceza olarak 12 TL vereceksiniz.

HEPİMİZ UNUTMAYIN Kİ BİRER TÜKETİCİYİZ, KONTROL EDEN, İNCELEYEN VE SORGULAYAN YANİ BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMANIN GEREĞİNİ YAPACAĞI ÜMİDİYLE;

HEPİMİZİN 15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ VE HAFTASI KUTLU OLSUN.

 

BURSA TÜKETİCİLER DERNEĞİ MUDANYA ŞB.BŞK.

Haber iç - alt - Kahvaltı Sarayı
PAYLAŞ

YORUM YOK