Yılın yenisi hoş geldin

04.01.2024 - Perşembe 05:28

Yıllar ne çabuk geçti o günler arasından; Böyleydi galiba şarkının sözleri. Zaten yaşamda bir şarkı değilmi? Doğarken elimize verilen sözleri besteliyoruz, bazen hüzzam bazen hicaz, birazda arada nihavent ne zaman segah başlasa aklıma Rahmetli Münür Nurettin geliyor aklıma o güzel segah şarkısı; Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç. Hemen ardından üstat şair Cahit Sıtkı Yaş 35 yolun yarısı diyor. Bir başlangıç ve bir bitiş, üstatların birinden duymuştum ölmek içinmi doğduk. Aslında her başlangıcın bir bitişi olduğu gibi ömürde başladığı yerde bitip gidiyor. Yeterki zamanı doya doya yaşayalım yasaklarla tehditlerle kısıtlanmış bir ömürü ha yaşamışsın ha yaşamamışsın ne farkeder.

Bir yıl daha geride kaldı acılarıyla tatlılarıyla, hüzün ve sevinçleriyle, her nekadar acı ve hüzün daha fazla yaşanmış olsada işte yaşandı ve bitti. Oysa ne umutlar beklemiştik yeni yıla girerken kimimize göre beklentilerin çoğu gerçekleşti, kimine görede semtine bile uğramadı. Kimi çok ciddiye aldığı hayatta en büyük kazığı yedi koltuğundan oldu, kimi ummadığı bir anda başı oluverdi idarenin. Allah beterinden korusun derler ya dilerim yeniyılda beteri yaşamayız çünkü kapıda duyulan tamtam sesleri çok uzak kıtalardanda gelse savaş çığlıkları kulağımızda yansıyor gelde söylenme işsizlikten, pahalılıktan, enflasyondan şikayet ederken beterin beteri misali 2003’ ü burnumuzdan getireceğe benziyor. Dilerim dünya diktatörü savaş meraklısı, çıkar yanlısı gözlerini kan bürümüş bu kişiler Yurtta sulh Dünyada sulh prensibini benimseyen ulu önder M.Kemal ATATÜRK’ün politikasını benimserler. Yoksa silah tüccarları para kazanıp silah tüketecek diye yepyeni bir yılı kana bulamasınlar.Binlerce masum insanın katledilmesine seyirci kalan medeniyet harikası, insan hakları savunucusu Euroupa’da bu katliama seyirci kalacak gibi görünüyor. Terörü lanetleyen ve en büyük tehlike olarak gösteren ülkeler yasal terörizmin ta kendisini uyguluyorlar.Kanıtlanamayan saçma sapan sebeplerle bir ülkeye saldırmanın terörizmin dışında başka tarifi varsa bilmem.

İyisiyle kötüsüyle bir yıl daha geride kaldı. 2023 yılını uğurlamamıza saatler kala gelecek yıldan pekte umutsuz değilim. Her devirde uç insanların varlığı görülmüştür kimileri çok can yakmış, kimileri ise başlamadan bitirilmiş, 20. yüzyılın globalleşen dünyasında savaşın çözüm olamadığını olamayacağını bildiğine inandığım önce ulusumun sonrada dünya gençliğinin bu tip insanlara gereken dersi vereceğine, bizi hor gören Euroupa (Avrupa demeye dilim varmıyor) nın yapılan haksızlığın fakına varıp Türkiyenin gerçek değerini anlayıp davetker olcağına inancım sonsuz.

Yeni yılda yepyeni bir TÜRKİYE olacağımıza daha gelişmiş çağdaş,demokratik,sosyal ve dinamik devlet yapısıyla işsizliği, yoksulluğu, bitirmiş adalet anlayışında gelişmiş yatırımcı sayisi ve işadamlarıyla dünyada 2023’e damgasını vuran saygın bir ülke olacağımza sonsuz inancımla hoş geldin Yeni Yıl, hoş geldin 2024 diyorum.

Yeni yılınızı kutlar sağlık ve sonsuz başarılar dilerim.

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
bosalan1
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri