MÜFTÜ ÖZLER’İN “RAMAZAN AYI” MESAJI

08.03.2024 - Cuma 12:15

MÜFTÜ ÖZLER’İN “RAMAZAN AYI” MESAJI

Mudanya Müftüsü Dr. İbrahim ÖZLER, 2024 yılı Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Mudanya Müftüsü İbrahim Özler mesajında, "Hep birlikte bir Ramazan ayına daha kavuşmuş olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Öncelikle bizleri evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşturan Yüce Allah (cc)’a hamd ediyoruz. Bu vesileyle inşallah 10 Mart 2024 Pazar günü ilk teravih namazını kılarak Ramazan ayını idrak etmeye başlayacağız.

Bilinmelidir ki, Ramazan ayı birçok iyilikleri ve güzellikleri içinde barındıran mübarek bir aydır. Ramazan ayı bir yönüyle Kur’an ayı, diğer bir yönüyle de nefsin terbiyesi için oruç ayıdır. Bu ayda Kur’an-ı Kerim’i çok okumalı ve onun insanlığa sunmuş olduğu evrensel mesajı anlamak için gayret göstermeli ve aynı zamanda hayatımıza da tatbik etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, nefsi eğitmenin ve terbiye etmenin yolu da bu ayda açılır.

Aynı zamanda Ramazan ayı, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bulunduğu sabır ve rahmet ayı olduğu gibi aynı zamanda fakirlerin doyurulduğu ve giydirildiği, yoksulların himaye edildiği, dul ve yetimlere kol kanat gerildiği, bireysel ve toplumsal manada nice iyiliklerin ve güzelliklerin yaşandığı bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Çünkü Ramazan ayı, kişinin içinde bulunduğu nimetlerin ve imkânların farkına varması için en uygun bir zaman dilimidir. Böylece insan elinde bulunan nimetlerden dolayı şükreder ve imkânı olmayan kardeşleriyle paylaşmayı da öğrenerek iyiliklerin artmasına sebep olur.

Bu vesileyle infakın, paylaşmanın, dayanışmanın, iyiliklerin ve güzelliklerin paylaşılarak çoğaltılması ve yaşatılması temennisiyle, mübarek Ramazan ayının başta Mudanyamıza, milletimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar, iyilikler ve güzellikler getirmesini Cenab-ı Allah (cc)’tan niyaz ve temenni ediyorum" diyerek mesajını sonlandırdı.

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
Gökhan Dinçer
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri