BURSA’DA RAYLI SİSTEM HATTI GENİŞLİYOR

22.03.2024 - Cuma 10:03

BURSA’DA RAYLI SİSTEM HATTI GENİŞLİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleri ile yapımı tamamlanan Emek-Şehir Hastanesi metro hattı ilk istasyonu olan Balat İstasyonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun katılımlıyla törenle hizmete açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan altyapıya, kültürden kentsel dönüşüme, kırsal kalkınmadan gençlik hizmetlerine, eğitimden çevre yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa için dönüşüm zamanı” diyerek raylı sistem ağının genişleyeceği müjdesini duyurmuştu. Bu kapsamda toplam 4 istasyon ve 4,9 km uzunluğunda olan hat tamamlandığında Bursa’daki raylı sistem uzunluğu 57 km’den 62 km’ye ulaşacak. Düzenlenen açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Nilüfer Belediye Başkan Adayı Celil Çolak ile AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Gökhan Dinçer katıldı.

Törende açılış konuşması gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  “Emek- Şehir hastanesi hattı bizim Ulaştırma Bakanlığı marifetiyle Bursa olarak ilk aldığımız hizmet diyebiliriz. Bütün çalışmalarda emeğiniz katkınız var. İhaleyi bakanlık gerçekleştirdi. Yol güzergahında hemşerilerimizin sıkıntıları oldu. Hepsini aştık. Ben özellikle şahsınıza, genel müdürümüze, ekip arkadaşlarınıza destek ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.  Üniversite- Görükle Kurtuluş hattı ile alakalı çalışmalar da başladı. O yönüyle de katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. T2 hattını Büyükşehir olarak bitirmiştik. Şimdi hızlanmasıyla alakalı aradaki kavşaklarda kesintiye uğrayan yerleri, kavşak kollarını Beşyol’da yaparak o kısmı da en kısa zamanda telafi edecek ve T2 hattını hızlandırmış olacağız. Nasip olursa yeni dönemle alakalı öngörümüz kuzey güney hattındaki Çalı-Demirtaş hattı olacak” diye konuştu. Aynı zamanda Başkan Aktaş,  “Çalı-Demirtaş hattı çalışmasında da sizlerden istifade etmek bizim en büyük hayalimizdir. Araç sayımızı arttırılmasıyla alakalı yine bakanlığımızın, genel müdürlüğümüzün katkılarıyla araç sayısını arttırdığımızda bu hatlarda bittiğinde o zaman daha da rahatlamış olacağız” diye belirtti.

“28 Mart Tarihinde Süreç Tamamlanacak”

Katkı ve desteklerinden dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na teşekkür eden Başkan Aktaş, “Buradaki yolun açılma konusu ve Bursaray’ın Emekten Balat kısmına kadar getirilmesi önemliydi. Mart ortasını işaret etmiştiniz. Talimat vermiştiniz. Buradaki ekip arkadaşlarınızla birlikte istasyonun hazırlanmasıyla alakalı büyük emek sarf ettik. Hemşerilerimiz merak ediyor olabilirler. Nasip olursa 28 Mart tarihinde de bu süreç bitmiş olacak. Bu arada da deneme sürüşleri gerçekleştirilecek.  28 Mart’ta da devralıp sizin önderliğinizde bu süreci tamamlamış olacağız. 28 Mart tarihinden sonra da hemşerilerimiz Emek’e kadar değil Balat kısmına kadar seferleri kesintisiz gerçekleştirmiş olacak” dedi.

“Şehir Hastanesi, Sağlıkta En Önemli Üs”

Başkan Aktaş son olarak konuşmasında Şehir Hastanesi’nin Bursa için önemine değindi. Başkan Aktaş, “Şehir Hastanesi, bizim sağlıkta en önemli üslerimizden bir tanesi. Şehir Hastanesi hattını da 2025’in ikinci yarısının sonlarına doğruda sizin önderliğinizde tamamlamış olacağız. Arabayatağı, Osmangazi, Acemlerden binen bir vatandaşımız Şehir Hastanesi’nin kapısına kadar gelmiş olacak. Hızlı tren istasyonuna uğrayacak olan hattın asıl o zaman Bursa için hem şehir içinde hem de Ankara’ya gidecek olan hızlı trenimize daha sağlıklı bir şekilde buluşturmuş olacağız. Arabayatağı’ndan Balat istasyonuna kesintisiz ulaşım başlıyor, Bursamıza hayırlı olsun”  dedi.

 

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
Gökhan Dinçer
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri