MUDANYA MÜFTÜSÜ ÖZLER’İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

13.06.2024 - Perşembe 11:20

MUDANYA MÜFTÜSÜ ÖZLER’İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Mudanya Müftüsü Dr. İbrahim Özler, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Müftü Özler mesajında; “Takvanın, samimiyetin, teslimiyetin, sadakatin, vefanın, fedakârlığın, yakınlaşmanın, erdemin, adamanın, adanmanın, merhametin, adaletin, tevazunun, duyarlılığın, toplumsal dayanışmanın, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, saygının, kaynaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz bir Kurban Bayramını daha 16 Haziran 2024 Pazar günü idrak edecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bunu bize tekrar yaşatan Yüce Allah (cc)’a hamdolsun.

Bilinmelidir ki, bayramlar sevinç ve mutluluk günleridir. İlk önce kendimizden başlayarak saygıyı, sevgiyi, adaleti, barışı, huzuru ve mutluluğu topluma yaymanın, kardeş olduğumuz bilinciyle birbirimize daha çok merhametli davranmanın, yetimleri, öksüzleri ve kimsesizleri sevindirmenin, yoksulları barındırmanın, bayramı bayram gibi yapabilmek ve yaşatabilmek amacıyla paylaşmanın, en yakınımızdan başlayarak dargınları barıştırmanın ve en önemlisi de insan olma kimliğimizin ön plana çıktığı kutlu zaman dilimleridir.

Buradan hareketle, Hz. İbrahim (as) ve Hz. İsmail (as)’de gerçek anlamını bulan Kurban Bayramı bizlere, ibadetlerin Allah (cc)’a bağlılığı gösterdiğini, sahip olduğumuz malın, kazanımların ve gönlümüzdeki sevginin paylaştıkça çoğalacağını, kestiğimiz kurbanların etinin veya kanının değil, bu manada sadece ve sadece takvamızın ve duyarlılığımızın Allah’a ulaşacağını hatırlatır.

Bununla birlikte, kurban kesiminde İslami ve insani olarak kurbanlıklara güzel davranılması, temizlik ve çevre sağlığı kurallarına uyulması noktasında da gerekli mekânların ve teknolojinin devreye sokulması yanında kurban kesecek veya kestirecek vatandaşlarımızın ve ayrıca ilgili birimlerin her birinin ayrı ayrı sorumluluklarının bulunduğunu hatırlatmakta da fayda mülahaza ediyorum.

Bu vesileyle, başta Mudanyalı kardeşlerimiz olmak üzere milletimizin, tüm insanlığın ve İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor; milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice güzel bayramlara yeniden kavuşmamız temennisiyle, idrak edeceğimiz bu bayramın başta Gazze, Filistin ve Doğu Türkistan olmak üzere dünyadaki tüm mazlumlara ve mağdurlara barış, mutluluk, güven, kardeşlik ve huzur getirmesini Yüce Allah (cc)’tan niyaz ediyorum.” dedi.

 

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
bosalan1
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri