ÇAĞ DIŞI ÇAĞDAŞLIK

28.01.2024 - Pazar 12:05

Çağlar boyu insanoğlu daha rahat, daha kolay yaşama adına pek çok uğraşılar vermiş, bu uğurda her türlü imkansızlığı denemiştir. Yüz yıllardır daha kolay ve rahat nasıl yaşarım kaygısını hep duymuş, halen bu kaygıyla yaşmayı sürdürmektedir. Bu kaygı uğruna nesiller boyunca kavgalar, savaşlar birbirini takip etmiş, bu geleneği de halen günümüz çağında da( Milenyum ) devam ettirmekte.

Ne yazık ki azalan rezervler yüzünden Petrol, maden ve içme sularının kıymetinin anlaşılması, acımasız dürtüleri harekete geçirince, sözüm ona barbar olmayan çağdaş ülkelerin teknolojik gelişmesini sürdürebilmesi için gerekli olan enerji kaynaklarının bulunduğu ülkeler ya parçalanıp pazarlanıyor işgal edilip koruma adı altında talan ediliyor.

Medenice yaşama uğruna, yaşam felsefemiz içine giren iğrençlikler yüzünden büyüğe saygı küçüğe sevgi idolümüz yıkılmak üzere. Çağdaş ticaret diye adlandırılan sermaye piyasasındaki cambazlar yüzünden yatırımlar yapılmayıp herkes oturduğu yerden, hatta yattığı yerden para kazanmaya kalkınca, ne iş kaldı nede alın teri ile kazanılan para.

Parayı saydım mı her işimi görürüm düşüncesi sayesinde el emeği göz nuru sanatkarlar sokakta dilenir hale geldi. Ne mektup geliyor ne haber senden; Bu şarkıda olduğu gibi adı çağdaş yaşam olan e-mail ve cep telefonlarındaki mesajlar sayesinde, ziyaretler ve hasret dolu mektuplar tarih oldu, uzaktaki dostlar böylece teker teker unutuldu.

Çağdaş üretim adı altında tarlalarımıza, ağaçlarımıza atılan ilaçlar yüzünden, şimdilerde adını bile bilmediğimiz bir sürü hastalık yapıştı yakamıza. Çağdaş doktorlar bile bu işin içinden çıkamıyor, insanlar renkli şeker kutularındaki sentetik ilaçlardan bir çare bulamayınca doğal bitkilere yönelmiş durumda, şifayı eczaneler yerine aktarlarda tarlalarda arar durumu geldiler.

Çağdaş üretim adı altında robotlaşan teknolojimizde hayatımız makineler in insafına kaldı, her bir robot çalışan on kişinin işsiz kalmasına sebep veriyor. Çağdaş alış veriş adı altında kurulan alış veriş merkezleri, mahalle bakkalları, çarşı esnafını batırıyor. Esnaf müessesi her geçen gün yok oluyor, güleç yüzlü esnafların yerini buz gibi raflar ve telaştan yüzleri simsiyah kesilmiş kasiyerlerle karşılaşıyoruz.

İçimizi karartan umutsuzluğa sürükleyen o kadar çok çağ dışı çağdaşlık var ki sayamadığım, sadece birkaç örnekle ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Bizim için çağdaşlık insanca yaşamaktır, etrafımızda melek elbisesi giymiş o kadar çok şeytan var ki, aman çarpılmayın.

Çağdaşlık sevgi ve saygı içinde insanca yaşamak yaşatmaktır, böylesine çağdaşlığı savunana canımız feda..

Etiketler
YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
bosalan1
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri