ÇOK GEÇ OLMADAN AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURULMALI

15.02.2024 - Perşembe 20:41

ÇOK GEÇ OLMADAN AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURULMALI

 MHP Mudanya Meclis Üyesi, gurup Başkanı Bülent Erden, 6 Şubat deprem felaketinden çıkarılacak dersler sonucu alınan kararların acilen uygulamaya konularak fay hattında bulunan Mudanya'da aynı acıların yaşanmamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Başkan Erdem, "02 Şubat 2024 günü gerçekleştirilen Mudanya Belediye Meclisi Toplantısında Afet Müdürlüğü’nün kurulması  gündeme gelmiş ve kabul edilmiştir. Bu her ne kadar sevindirici bir karar olsa da Mudanya'mız  göz önüne alındığında bu girişim hedef değil  başlangıç olmalıdır.

Afet öncesi, afet anı ve sonrası için planlamalar ve çalışmalar Başkan yardımcılığı liderliğinde ilgili tüm birimleri kapsayacak şekilde yapılmalıdır. 108 bin kişiyi geçen nüfusu, çarpık yapılaşması dikkate alındığında Mudanya için Belediye Başkan Yardımcılığı seviyesinde Mudanya Belediyemizin bünyesinde yer alan tüm birimleri gerektiğinde zaman kaybetmeden sevk ve idare edebilecek yönlendirecek, daha açıkçası afet durumunda tüm birimlere talimat  verebilecek bir AFET KOORDİNASYON MERKEZİ belediye başkan ve başkan yardımcısı seviyesinde oluşturulmalıdır.

Mudanya'mızın çok daha kapsamlı, vizyoner, atıl olmayan diri bir organizasyona ihtiyacı var. Hem de acilen var. Muhtarlarımız, Mahalle temsilcileri, Apartman, Site Yöneticileri, MAK ve gönüllü arama kurtarma birimleri (911 ve benzerleri) hazırlanan bir plan dahilinde organize edilmelidir.

Öncelikle,

Yönetimi olmayan apartmanlar siteler tespit edilerek başta yangın tüpleri, deprem anında ana doğalgaz vanasını otomatik kapatan valf vana sistemi, şarj edilebilir bataryalı acil durum merdiven aydınlatmaları, toplanma alanları, deprem çantaları gibi temel ancak hayati ayrıntılar Mudanya Belediye Meclisine getirilmeli ve alınan kararlar doğrultusunda Mudanya'mızın tüm apartman ve sitelerinde eksiksiz uygulanmalı AFET KOORDİNASYON MERKEZİNDEN SORUMLU Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkan yardımcısına bağlı tüm ilgili birimlerce takibi, denetlemesi yapılmalıdır.

Belediye Başkan Yardımcılığı seviyesinde oluşturulan ve belediyemizin tüm birimlerine emir verebilecek bir yapı önerimin dikkatle incelenmesi Mudanyalılar için hayati önem arz etmektedir.

Mudanya Belediyemizin tüm birimlerini, muhtarı, halkı, apartman site yönetimlerini, arama kurtarma birimlerini etkin bir  plan dahilinde organize etmeden göstermelik bir Afet Müdürlüğü olası felaketlerde maalesef kifayetsiz kalacaktır.

23 Ekim 2020 günü Şükrüçavuş Mahallesi Su Deposu ile Başak Sokak arasında bulunan ve taşıyıcı kolonu patladığı için kontrollü yıkımı yapılırken Başak Sokak yönüne doğru çöken Sardunya Sitesi B Blok olayından Mudanya Belediyemizin ders çıkarması ve çalışmalarına hız vererek kapsamlı çalışmalar yapmasını temenni ediyor, tüm Mudanyalılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dilekleriyle açıklamasını sonlandırdı.

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
Gökhan Dinçer
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri