BENİM BAŞKANIM İŞTE BÖYLE OLMALI

21.02.2024 - Çarşamba 12:30

BENİM BAŞKANIM İŞTE BÖYLE OLMALI

Benim Başkanım nasıl olmalı derken, aradığım başkanda kişiliğinden daha çok fikirleri üzerinden bu değerlendirmemi yapacağım. Belediye başkanı bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir bence.

Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebiliriz. Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir. Eğer bu niteliklere başkan uyuyorsa bir lider olabilecek ve faaliyetlerine hızla devam edebilecektir. Yoksa iş yükünün ve baskıların altında ezilecek belediyeyi işlevsiz bir konuma itecektir. Tıpkı geçmişte birçok öğreneğini gördüğümüz gibi. Öncelikle başkan liderlik vasıflarına sahip olmalıdır.

Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır. Karar alma sürecinde etkili olmalı, vizyon sahibi olmalı, azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır. Verdiği görevlerin peşine düşebilmelidir. İyi bir hatip olmalı sözleri ile etrafındakileri tesiri altına alabilmelidir. Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir.

Üretken bir zekaya sahip olmalıdır. Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir. Büyük hayalleri olmalıdır. Başkan sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir. Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.

Seçildikten sonra partiyle olan ilişkilerini asgariye indirmeli sadece o partiyi değil bütün halkı temsil ettiğinin farkında olmalıdır. Hangi türü olursa olsun kişiler arasında ayrımcılık yapmamalıdır. İyi bir amir olmalıdır. Hizmetlerinde bunu göstermelidir. Verimli çalışmayı kurumunda sağlamalıdır. Bunu yaparken de asla disiplinden ödün vermemelidir.

Bir işlemi veya faaliyeti yaparken onu bilmese de ana fikrini öğrenmeye çalışmalıdır. Biliyorsa kendi yapıp göstermelidir. Belediye çalışanları arasında teknik personel çalıştırmalı ve bu personelin fikirlerinden yararlanmalıdır. İyi çalışmayı ödüllendirmeli kötü çalışmayı ise tenkit etmeli gereğini yapmalıdır. Personeli arasında görüş ayrımına dayalı bir düşünceden arınmalı, uzman personelini sırf bu yüzden alakasız işlerde çalıştırmamalı. Tüm çalışanlara aynı mesafede olmalıdır. Çıkar odaklarından uzak kalmalıdır. Özellikle bunlarla ilişkiye girmemelidir. Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır. Devletin parasını kendi parasından iyi kullanmalı ve muhafazasına çalışmalıdır. Planlı programlı olmalı ve planlı programlı hareket etmelidir.

Göreve başlar başlamaz halkın ve kurumların gözündeki öncelikli sorunları tespit etmeli ve bunları öncelik sırasına göre halletmeye çalışmalıdır. Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır. Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir. İşinin önemini iyi anlamalıdır. Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır.

Çok çalışmalıdır. Çok çalışmalı ki telefon kulağında telefonla şehir turu atacak zamanı olmamalı. İmkânsızlık bahanesine sığınmamalıdır. Zor olan yapılır imkansız ise zaman alır demelidir. Belediyenin mazeret makamı değil hizmet makamı olduğunu bilmelidir. Etrafındaki kişileri de bu yönde yönlendirmelidir.

Özellikle Yerel Basınla ilişkilerinde tutarlı ve yapılan eleştirilere karşı anlayışla yaklaşıp, kendileriyle daima iletişim içinde olmalı. Kendi düşünce ve istekleri dışında haber ve yazı yazan gazete ile gazetecileri cezalandırma yöntemini seçmemeli.

Devletin malına sahip çıkmalı ve israfı önlemelidir. ( Sadece bodro üzerinde eş, dost ve akrabalarını yada hiç tanımadığımız bayanları çalıştırmamalıdır.) Tüyü bitmemiş yetimin bu malda hakkı olduğunu biran bile aklından çıkarmamalıdır.

Merhametli olmalıdır. Düşkünlere şefkat eliyle muamele etmelidir. Haksızlık yapan kim olursa olsun karşısında durabilmelidir. Halkın başkanı olmalıdır. Halka hizmetin Hakka hizmet olduğu anlayışı ile çalışmalıdır.

Bu makamda geçici olduğunu bilmelidir. Kendi kesesini doldurmak yerine Belediyenin kasasını doldurmaya çalışmalıdır. Kısaca zengin olmak için bu makama oturmamalıdır.

Gecesinin gündüzünün olmayacağını bilmelidir. Belediyenin imkanlarını kendisine ve ailesine veya çevresine yontmaya çalışmamalıdır. Kararlarında isabetli ve devamlı olmalıdır. Her rüzgara gönül vermemelidir. Bir çınar gibi yere sağlam basmalıdır. Nerden geldiğini ve nereye gittiğini iyi analiz etmeli eleştirileri dinlemeli ve bunlardan istifade etmelidir. Hizmetlerinde şeffaflığa önem vermelidir. Şaibelerden bu yolla uzak kalmalıdır. Mudanyalı bu vasıflardaki kişileri Belediye Başkanında bu vasıfları görmek istiyor.

Bütün bu özellikleri taşıyan insan var mı dediğinizi duyar gibiyim.

Ne dersiniz?

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
Gökhan Dinçer
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri