MUDANYA'DA 23 NİSAN BAYRAMI COŞKUSU

23.04.2024 - Salı 13:16

MUDANYA'DA 23 NİSAN BAYRAMI COŞKUSU

Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yılı Mudanya’da coşkuyla kutlandı.


23 Nisan kutlamaları, İskele Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayarak, kortej eşliğinde yürüyüş sonunda Mütareke Meydanı’nda devam etti. Mudanya İlçe Milli, Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı 23 Nisan Bayramı etkinliklerine Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, Uludağ Üniversitesi Prof. Doktor Ali Sait Liman, Mudanya İlçe Emniyet Müdürü Atakan Ateşli, İlçe Jandarma Komutanı Ercan Yavuz, S.G Karakol Komutanı Üst Teğmen Elyesa Koyuncuoğlu, Gaziler, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Mudanyalılar katıldı. Etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.


İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Topal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, " Her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr yönetici ve öğretmen arkadaşlarım, Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim, çok kıymetli Mudanyalılar Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 104.Yılı kutlama programına en kalbi duygularımla hoş geldiniz diyorum.
Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.


Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ve onun "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin müjdecisiydi.
Işte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Ulusal Egemenlikti, sevgiydi, kardeşlikti,Türkiye'mizin aydınlık yarınlarıydı.
23 Nisan bizim için öylesine bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır, esaret zincirleriyle ayakları bağlanmak istenen yaralı aslanın bu esareti kabul etmediğinin, sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun cümle aleme ilanıdır 23 Nisan.
23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuklarımıza karşı sevgimizi ve güvenimizi göstermektedir.
Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla Ulusal Egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.
Sevgili çocuklar, sevgili gençler;
Sizin şahsınızda dünya çocuklarının bayramını kutluyor, gözlerinizden öpüyorum. Bütün çocuklara barış, sevgi ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. ".
Bu duygu ve düşüncelerle, şehitlerimizi rahmetle; gazilerimizi saygı, Şükran, minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor,hepinizi saygıyla selamlıyorum" sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç verdiği mesajda, "Gurur, coşku, neşe ve sevgimizle Mütareke Meydanı’nı bayram yerine çevirdik. Düzenlediğimiz şenlikte çocuklar, Atatürk’ün kendilerine armağan ettiği bayramı doyasıya kutladılar. Tüm çocukların eşit şartlarda, sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde yaşayabildikleri bir dünya diliyorum" diyerek duygularını dile getirdi.

Mudanya'da faaliyet gösteren İlkokullar etkinlik boyunca çeşitli gösteriler ve halk oyunlarını sergilediler. Daha sonra kültürel ve sportif faaliyetlerde dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından Madalya ve kupaları verilerek etkinlik sona erdi.
HK

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
Gökhan Dinçer
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri