ÇOCUK TADINDA KURBAN BAYRAMI

17.06.2024 - Pazartesi 11:05

ÇOCUK TADINDA KURBAN BAYRAMI

Çocukken gördüğüm bayramlar nerede? Hani mübarek ellerini öpüp, koklayıp yüzüme sürdüğüm, hayır dualarını aldığım nur yüzlü büyüklerimi mutlu ettiğim bayramlar hani?

Kapılarımızı çalıp elimizi öpen güleç yüzlü çocuklarım, bayram yerlerinde oyuncakların keyfine kendini kaptırmış, çağlayan pınarlar gibi çığlıklarını duyduğum çocuklarım nerede? Keseceği kurbandan kaç kilo et çıkar hesabı yerine kazanılan sevapları bize anlatmayı vazife edinip kurbanın kanını alnıma sürüp bu adetlerin daim olmasını arzu eden ebeveynlerim nerede?

Hani ya o özlem, gurbetten gelecekleri daha arife gününden geleceklerini düşünüp her kapı çaldığında gelenler onlar mı diye hop oturup hop kalktığımız yakınlarımız nerede? Ya o tatlar, tekbir sesleriyle kesilip parçalara ayrılan kurbanın sakatat ve ciğerlerinden doğrayıp ta ailece kapışırcasına yenilen kavurmanın lezzeti tadı nerede? Tepsiler içinde komşulara dağıtılan kurban eti parçalarını her verdiğimiz komşuların hayır duaları nerde? Kaygısız ve içim rahat haftalar öncesi her gün, her saat babamdan sorduğum bayramlar hani? Nur yağan geceler, gündüzler nerde? Neşesini paylaştığım öksüzler dost yollar, dost evler, dost yüzler nerde, huzura erdiğim bayramlar hani?

Kar çiçeğim solmuş kar yatağımda uykular haram olmuş, hüzünlü yüzlerin kahırlı bakışlarını hissettikçe yüreğimde. Arife gecesi yer yatağında üstüme serdiğim, yastığımın altına sakladığım bayramlıklarım, babamın hadi bayram namazına diye seslenişini özlediğim bayramlar hani? İki mahalle öteden manileri ve davulunun sesini duyup ta peşine düştüğümüz davulcunun sevgi dolu sözcüklerinin süslediği bayramlar nerde? Bayram demek takvimdeki yazı mı? Bayram hasret, bayram ağrı, sızı mı? Yüreğimi ardına kadar açıp, gözlerimi yumarak özüne girdiğim bayramlar hani?

Bayram af günüdür, barış günüdür, bayramlar rahmete giriş günüdür bayramlar Hak menzile varıp gönül alma günüdür, gönlümü verdiğim bayramlar hani?

Hepsi şuramda tam yüreğimin üstünde, ilk günkü coşkusunda aynı tazeliğinde paylaşmaya hazır bekliyor. Gelgelelim yüreğimdeki coşkumu burnumdan getirmek için hali hazırda bekleyen öyle bir bela var ki kapımda ne insan diyor, ne kadın ne çoluk çocuk nede yaşlı muhtaç. Fakiri fukarayı bilmez, yüreğinde kin ve nefret, gözleri paradan, petrolden başka şeyi görmeyen ağzında salyaları savaş çığlıkları atıp eski bayramlarımızı aratır hale getirmeye çalışanları lanetliyorum, kınıyorum.

Ne olursa olsun, kim olursa olsun ağzımızın tadını tuzunu, gönlümüzün muradını, yuvamızın mutluluğunu; Bu kurban Bayramımızın adetlerini ve geleneklerimizi bozmasına müsaade etmeyelim. Dilerim ki çocukluğunuzdaki bayramlarının neşesinde bir bayram geçirirsiniz.

Huzur Barış ve Mutluluk içinde nice bayramlara.

YORUM YAZ
MUDANYA HAVA DURUMU
bosalan1
BURSA HABERLERİ
Mudanya nöbetçi eczaneleri